Tipy18. dubna  2017 v 17:15  

Vysočina se v Rakousku pochlubí třebíčskými betlémy

Třebíčský betlém - Foto: Nostrifikator CC BY-SA 3.0

Třebíčský betlémFoto: Nostrifikator CC BY-SA 3.0

Betlémáři z Třebíčska představí své práce v dolnorakouském Vösendorfu. Zdejší muzeum je zaměřené na prezentaci betlémů. Mezi nejcennější betlémy bude patřit velký stavěcí betlém Josefa Pokorného s figurkami malovanými na lepence. Výstava se bude konat od 31. května do 6. ledna 2018.

První betlémy vznikly v Třebíči na sklonku 18. století. Tehdy se sem z Vrchlabí přiženil malíř Václav Hartmann. S jeho jménem se spojují papírové ručně malované figurky. Podobné v té době vznikaly na severu Čech. Kolem roku 1842 namaloval Hartmann pro soukeníka Kašpara Papírníka asi 500 figurek pastýřů, ovcí, krav, smrků a celý průvod Tří králů. Tím, že je přidal do rodinného betlému, přenesl scénu Kristova narození do místní krajiny, a vznikl tak první betlém třebíčského typu. 

Na mech jezdiili betlémáři už od léta 


Okolo roku 1900 se ve městě stavělo asi 60 velkých betlémů. V roce 1943 vyzval Muzejní spolek betlemáře, aby poskytli ukázku své tvorby. Na výzvu tehdy zareagovali téměř tři desítky aktivních malířů figurek. Součástí třebíčského betlému je maketa skalnaté krajiny s hrady a zámky. Bývala až 5 metrů dlouhá, takže zabírala značnou část světnice. V betlémech bývaly třírozměrné makety staveb a přes tisíc ručně malovaných figurek, které se zapichovaly do mechu, na který betlémář jezdil už od léta. 

Muzea v Třebíči a Vösendorfu podepsala dohodu o vzájemné spolupráci na léta 2017 až 2018 loni v červnu. Navázala tím na předchozí přeshraniční spolupráci, během které se v roce 2011 konala společná výstava Česko-rakouské betlémy v Malovaném domě v Třebíči v rámci projektu Porta culturae. 

Autor:  Zdeňka Kuchyňová

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas