Češi a Slováci v Bruselu slaví stoleté výročí republiky společně

Letošní sté výročí vzniku Československa si připomínají i Češi a Slováci v Bruselu. Akce v unijní metropoli mají především zdůraznit evropský rozměr událostí v Československu v uplynulém století. A nezaměří se jen na rok 1918.

Začátek oslav sta let od založení Československa v Bruselu obstarala připomínka klíčové postavy zrodu společného státu Čechů a Slováků - prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Na filmový dokument o tomto státníkovi naváže například veřejná debata o jeho odkazu. 

„Budeme mít už za dva týdny v centru Bozar přednášku profesora ze Sorbony Alana Soubigou, který je přední osobností české vědy zabývající se Masarykem a jeho evropským kontextem", přiblížila ředitelka Českého centra v Bruselu Jitka Pánek Jurková. Masarykovy univerzální myšlenky mají podle ní ohlas i ve frankofonním světě. To samé platí také o událostech roku 1968. I na ty se zaměří bruselské akce, třeba v podobě promítání filmů z československé nové vlny 60. let nebo výstavy fotografií Josefa Koudelky o invazi v roce 1968. 

„Pro mě je důležité ukázat to, co možná ne vždy je v západní Evropě zřejmé. Že česká historie je kontinuum a je vrstevnatá a že věci, které rezonují tady, třeba právě rok 1968, rezonují stejně silně, ale úplně jiným způsobem i u nás". 

Česko není jen Kundera a Slovensko jen Sagan 


Století od vzniku Československa si v Bruselu připomene také Slovensko. Část akcí uspořádají bývalí federální partneři společně, jak poznamenává mluvčí slovenského zastoupení Janka Nagyová. 

„Určitě budeme mít společné akce, protože jde o sté výročí společného státu. Můžu vzpomenout například velkou výstavu ke stému výročí, která by měla být v paláci Berlaymont, tedy v sídle Evropské komise". 

Z výstavy fotografií Josefa Koudelky - Foto: Marie Sýkorová

Z výstavy fotografií Josefa KoudelkyFoto: Marie Sýkorová

Padesát let staré události Pražského jara a vpádu vojsk Varšavské smlouvy zase přiblíží spolu s fotografiemi Josefa Koudelky i snímky slovenského fotografa Ladislava Bielika. Všechny akce mají zároveň za cíl rozšířit v Bruselu a v Belgii povědomí o české a slovenské kultuře. Česko si podle Jitky Pánek Jurkové totiž Belgičané většinou spojují s pivem nebo spisovatelem Milanem Kunderou. Slovensko pak hlavně s cyklistou Peterem Saganem. 

„Určitě si od toho slibujeme i toto. Řada akcí, které připravujeme ať už sami, nebo s Českou republikou, je určená pro zahraniční publikum, například promítání filmů nebo dny designu", doplňuje Janka Nagyová. 

Autor:  Filip Nerad

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas