Postřehy z ciziny3. listopadu  2017 v 18:05  

Dům číslo 18, ulice Bonaparte, Paříž: tady se rodilo Československo

Soutěže Po stopách vzniku Československa se zúčastnili i žáci České školy bez hranic v Paříži - Foto: Česká škola bez hranic

Soutěže Po stopách vzniku Československa se zúčastnili i žáci České školy bez hranic v PařížiFoto: Česká škola bez hranic

Před pár dny jsme si připomněli 99. výročí vzniku Československa, čím dál více se ale mluví o roce příštím, kdy republika oslaví 100. narozeniny. Výročí se bude věnovat i Radio Praha. Už letos jsme vyhlásili soutěž Po stopách vzniku Československa. Vydaly se po nich děti z České školy bez hranic v Paříži a my si dnes můžeme poslechnout část jejich reportáže o tajemství domu číslo 18 v ulici Bonaparte, domu, kde sídlí i Česká škola.

Dům stojí ve čtvrti Saint-Germain, v rušné úzké ulici plné restaurací a stylových obchůdků. Stojí tady i dům číslo 18, kterému se dříve říkalo Masarykův dům. Dům, který před 100 lety stál u zrodu československé samostatnosti. Jeho zdi pamatují Masaryka, Štefánika a Beneše, ale i třeba členy Sokola nebo svazu zahrádkářů. Dnes tam mimo jiné sídlí konzulát nebo Česká škola bez hranic. Právě tady v roce 1916 vznikla Československá národní rada. 

Reportáž připravili žáci z 2. stupně ČŠBH Paříž Adriana Hovorka, Matyáš Paire, Yann Klayer, Blanka Rezková, Hana Trnovská, Zoe Ballanger a jejich učitelka Lucie Kubečková. 

Autor:  Martina Bílá

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas