Jarní pozdravy z Berlína

V Berlíně - Foto: Dagmar Pravečková

V BerlíněFoto: Dagmar Pravečková

J U T …toto krátké slovo je typické nejen pro Berlín. Zatím se mi nepodařilo ověřit moji domněnku, že pochází ze spojení německých slov JA GUT, což se nabízí, významově sedí a je pozitivní. NE, nejsem žádný jazykozpytec, nemám talent na jazyky, přesto se zde, v Německu, se svoji „němčinou“ na všem a s každým domluvím. Hlavní zásluhu mají rodiny, u kterých v Německu coby privátní pečovatelka o seniory pracuji. Mohu nabídnout pár postřehů z německých domácnosti, ze soužití zdravých s nemocnými. A ráda přidávám pár turistických zážitků.

Jarní pozdravení z hlavního města Německa 

Berlínská ulice Unter den Linden - Foto: Dagmar Pravečková

Berlínská ulice Unter den LindenFoto: Dagmar Pravečková


Momentálně bydlím v jižním cípu německé metropole s názvem Steglitz-Zehlendorf, směrem na Postupim. A díky tomu budou dnes moje tipy právě dosud než ze všeobecně známého a oblíbeného centra. Také krátká návštěva ulice Unter den Linden s majestátní Brandenburskou bránou na jednom konci a s pohledem na hrdě se tyčící televizní věž na druhém konci mne nasměrovala mimo centrum. Proč? Nafotila jsem pár obrázků ze staveniště v centru města a s trošku „nakloněným“ objektivem by se nejznámější ulice Berlína mohla též jmenovat Unter den Kräne. Můžete zkusit spočítat, kolik stavebních jeřábů se mi podařilo na neprofesionální snímek, který najdete v příloze, zachytit. Velká část města je jedno velké staveniště, což je pro Berlín již léta typické. A tak proto jsou mé tipy z města v rovině plné vody víc o přírodních krásách. S-Bahn Nr.1 je jedna ze třinácti vlakových linek městské dopravy. Můžete se svést až na konečnou, k jezeru Wannsee, a vybrat si například dvouhodinovou projížďku přes kanál Havel. A přitom nastudovat, o čem že tenkrát v roce 1942 byla konference ve Wannsee. Celkově však Berlín nabízí až dvě desítky možností projet se lodí vnitřním městem nebo širokým okolím v ceně kolem 11-25 eur. Na lodi můžete strávit hodin i klidně téměř celý den. Pokud se však chcete jen kolem vody projít, doporučuji příjemnou procházku okolo jezera Schlachtensee. Byť je u jezera stanice S-Bahn stejného jména, ideální je vystoupit ve stanici Mexikoplatz a vydat se ulicí Limastrasse k jezeru. Budete překvapeni okolím, které nebylo poškozeno válkou a zachovaly se zde ulice plné starých a krásných vil. Stejně tak jako i v dalších ulicích čtvrti Steglitz. Líbí se mi, když se v těsné blízkosti nachází vkusné a nenásilné propojení starého s novým, rodinné domy a vily naprosto různorodých stylů v sousedství s bytovými jednotkami, nerušící soukromí a tvořící příjemnou symbiózu. Všude je plno zeleně, upravených zahrad a pak také německý fenomén - zahrádkářské kolonie. Existují v každém městě, hlavní nevyjímaje, je jich mnoho a jsou nádherné. Mini domeček obklopen přepečlivě upravenou zahrádkou, která je oplocena a sousedí s dalším podobným pozemkem. Podél nebo prostředkem kolonie vede veřejná cesta pro pěší a samozřejmě všudypřítomné cyklisty. Kolo si můžete vypůjčit a vydat se kam je libo, všude vede pruh pro cyklisty /pěší pozor! respektujte vyznačený pruh a choďte mimo/ A jak je známo, Berlín je placka, tak se při projížďce nenadřete. 

Do Berlína mne přivedla práce ošetřovatelky 

Berlín je mé jedenácté místo, kde působím jako pečovatelka. „Sloužila“ jsem na nejsevernějším výběžku Německa u dánských hranic v nádherném městečku Glücksburg stejně tak jako na německo-rakouské hranici v Oberstdorfu, na bavorské vesnici i ve velkých městech jako je Köln, Düsseldorf, Bonn…. Většinou zastupuji člena rodiny, který si vybírá zaslouženou dovolenou a na pár týdnů v roce opouští svého milovaného zdravotně postiženého partnera. Mnohdy jde o aktivní ženu, krátce v důchodu, jejíhož partnera postihla nemoc s trvalými následky. Každá rodina tuto situaci řeší jinak, já se musím přizpůsobit, neřešit nedostatky a nevměšovat se. Mým úkolem je postarat se o člověka tak, aby byli všichni včetně mne spokojeni. Co je však v rodinách hodně podobné? Vděk, milé přivítání cizího člověka ve svém domově a hlavně úžasná důvěra, která vyústí během 24 hodin předáváním domácnosti v maximální jistotu. Jistotu, že mohou opustit svůj dobře zásobený a udržovaný dům, zahradu, auto, kolo a v prvé řadě člena rodiny a odjet třeba na jiný kontinent, a po návratu najdou vše v absolutním pořádku. Funguje to a já mám radost, když oni mají radost…Zastávám v rodinách spoustu rolí a vše záleží samozřejmě a hlavně na fyzické a psychické kondici klienta. Jsem pečovatelkou i společnicí, jsem kuchařkou i řidičem, správcem domu, zahradnicí, doprovázím na procházkách i na terapie, také na výlety, na návštěvy a občas si vyjedeme lanovkou do hor nebo jedeme do termálů. Ovšemže ne všechny role zastávám v jedné rodině. Když jsem se ve svých pětapadesáti k první pracovní cestě do Německa rozhodla /po zkušenostech i v manažerských pozicích/, moji nejbližší i známí počítali s tím, že to za měsíc vzdám. A ani po pěti letech tyto tendence nemám. Pro zvídavé mám informaci, že mohu srovnávat i s podobnými službami, které poskytuji u nás v České republice. Mé zkušenosti nejsou vůbec špatné, naopak. Těší mne svoboda rozhodování, kdy mám chuť pomáhat českým a kdy německým rodinám. A děkuji všem za nová přátelství, nové zkušenosti, nové recepty a za nekonečně mnoho nových dojmů a vzpomínek. 

Autor:  Dagmar Pravečková

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas