Venkovský zámek v Kuníně má unikátní komínový systém

Zámek Kunín - Foto: Správa zámku Kunín

Zámek KunínFoto: Správa zámku Kunín

Na místě staré jednopatrové tvrze nechala hrabata z Harrachu v letech 1726 až 1734 vybudovat malý venkovský zámek. Známe ho jako zámek Kunín a leží několik kilometrů od Nového Jičína na severu Moravy.

Zámek proslul osobností hraběnky Marie Walburgy hraběnky z Waldburg-Zeilu (1762 – 1828), která zde založila vzdělávací institut pro děti svých poddaných – filantropinum. Studovali tam vedle sebe děti české i německé, chudé i bohaté. Studoval zde také František Palacký. 

O tom, jak slavná hraběnka Walburga vypadala, se do nedávna vědělo pouze podle staré černobílé fotografie jednoho ze zmizelých obrazů. Kam se ale obraz poděl, bylo záhadou. Pak se znenadání objevil na místě, kde by to nikdo neočekával. 

Místnosti zámku Kunín - Foto: Správa zámku Kunín

Místnosti zámku KunínFoto: Správa zámku Kunín

Podle kastelána zámku Kunín Jaroslava Zezulčíka, objevil obraz jiný historik zcela náhodou na znojemském hradě. Původně si všichni mysleli, že obraz zmizel někde v rakouských sbírkách potomků paní hraběnky. Jak se ale dostal obraz na hrad ve Znojmě? Ukázalo se, že jedna z dědiček se provdala z Rakouska do Znojma a obraz si vzala do nového působiště. 

Kdo obraz maloval a kdy, to se přesně neví. Jeho vznik datují historici do osmdesátých až devadesátých let devatenáctého století, do časů, kdy se hraběnka začala věnovat dětem. 

Duchové přivítali hraběnku zpátky na zámku 

Cesta obrazu paní hraběnky zpět do Kunína je provázena zajímavou příhodou. Když kastelán opřel obraz o zeď obývacího pokoje hraběnky Walburgy, kde žila, pracovala a také zemřela, rozezvučely se zámecké komíny varhanními tóny. Jakoby duchové zámku vítali zpět svou hraběnku. Je to samozřejmě jen příběh. Jisté ale je, že komínový systém zámku patří k unikátům barokní architektury, a když se do nich opře vítr, třeba při bouři, pak vydávají tóny jako varhanní píšťaly. 

Více informací naleznete na stránkách zámku. 

Autor:  Artur Kubica
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace