Kdo nedaruje vidle, není Čech. Tak zní heslo Muzea vidlí v Lichnově na Bruntálsku

Vidlákova zahrada s mechanickými vidlemi - Foto: Romana Kubicová

Vidlákova zahrada s mechanickými vidlemiFoto: Romana Kubicová

Někdo sbírá známky, někdo podpisy, no a někdo vidle. Jan Gemala z Lichnova na Bruntálsku na severní Moravě už jich měl tolik, že se rozhodl založit si rovnou muzeum. Tento nápad vzbuzuje u návštěvníků pousmání, které se ale po návštěvě Muzea vidlí změní ve skutečné ohromení.

Začalo to vlastně nevinně. Rodina Gemalova bydlí na venkově, chová koně a také se věnuje zemědělství. Hrdě sami sebe označují za vidláky. Proto si chtěli vyzdobit zahradu a stáj tím, co je pro ně typické – vidlemi. Jenže kde tolik různých exemplářů vzít? Otec rodiny, Jan Gemala, přišel na zajímavý nápad. Rozhlásil do světa heslo: Kdo nedaruje vidle, není Čech. A začaly se dít věci. 

Oddělení motovidel - Foto: Romana Kubicová

Oddělení motovidelFoto: Romana Kubicová

Ke Gemalům postupně přicházeli lidé a nosili jedny vidle za druhými. A každé z nich jsou něčím zvláštní, mají svůj vlastní příběh a podle toho jsou pečlivým správcem muzejní podstaty zařazeny do příslušného oddělení. Ty nejopotřebovanější či nějak poškozené skončí v Oddělení týraných vidlí. Ty, které jejich majitel přivezl na motorce, se pyšní titulem Motovidle. A ani dárci vidlí nepřijdou zkrátka. S sebou si totiž kromě dobrého pocitu odnesou i doživotně platný titul Vidlák. 

Pouhé shromažďování pichlavých muzejních exponátů však Janu Gemalovi nestačilo. Ve svých originálních nápadech šel ještě dál. Každoročně na Mezinárodní den vidlí, který připadá na sobotu uprostřed června, pořádá Vidlácké neolympijské hry. 

Galerie vidláků - Foto: Romana Kubicová

Galerie vidlákůFoto: Romana Kubicová

To už ale za sebou v Lichnově mají i oslavu Vidlikonoc, založení Vidleboxu na odkládání nechtěných vidlí a přípravu Vidletů po Evropě. Ty jsou opravdu potřeba, protože Muzeum vidlí se může pyšnit několika zahraničními ambasádami - například v Itálii, Španělsku, Maďarsku či Turecku, kde ambasadoři shromažďují místní darované exponáty.  

Muzeum vidlí v Lichnově na Bruntálsku je otevřeno celoročně. Jan Gemala vás svou netradiční sbírkou rád provede. Je dobré, zvláště mimo turistickou sezónu, se předem objednat. Například prostřednictvím e-mailu gemela@muzeumvidli.cz

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas