Poutní areál Velehrad je po rekonstrukci významným centrem spojujícím národy

Poutní areál Velehrad - Foto: Saskia Mišová

Poutní areál VelehradFoto: Saskia Mišová

Velehrad ve Zlínském kraji je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Moravy. Nachází se zhruba sedm kilometrů od Uherského Hradiště. Areál prošel během své historie několika proměnami. Ta zásadní skončila loni v prosinci.

Počátky Velehradu sahají na začátek 13. století, kdy zde vznikl první cisterciácký klášter na Moravě. Mniši se na Velehradě usadili v listopadu 1205. Jako provizorium jim z počátku sloužil kostelík sv. Jana. Zahájení výstavby kláštera lze datovat do druhého desetiletí 13. století. 

Rozsáhlý komplex vybudovaný v pozdním románském slohu s vlivem rané gotiky byl dokončen ve 40. letech 13. století. Jeho součástí je i bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje, která je nejvýznamnější poutní bazilikou v České republice. 

Poutní areál Velehrad - Foto: Saskia Mišová

Poutní areál VelehradFoto: Saskia Mišová

Areál poutního místa byl po desetiletí totalitních režimů značně zanedbán. V roce 1990 před příjezdem papeže Jana Pavla II. byla zahájena přeměna areálu v místo velkých slavnostních setkání, ale tato proměna zůstala stát na počátku a areál zanechával dojem jednoho velkého provizoria. 

V roce 2009 začala nová rekonstrukce celého objektu. Trvala šest let a jejím smyslem bylo dokončit přeměnu bývalého kláštera v evropské centrum dialogu, zejména mezi různými evropskými křesťanskými tradicemi, které mají vztah k cyrilometodějskému dědictví, jež je na Velehradě po staletí uchováváno. 

Zároveň šlo o snahu pozvednout národní kulturní památku na místo, kde si český národ i jiné slovanské národy připomínají počátky své kultury a státnosti. Dalším cílem bylo zatraktivnit evropsky významné poutní místo jako centrum vzdělávání a v neposlední řadě jako oblíbený turistický cíl. Díky tomu je Velehrad vnímán také jako prostor k dialogu mezi kulturami Východu a Západu.  

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace