Zlatá rybička není jen v pohádce. Najdete ji i v nožířském muzeum v Mikulášovicích

Slavná rybička - Foto: Stanislava Brádlová

Slavná rybičkaFoto: Stanislava Brádlová

Její obrázek najdete i v Muzeu nožířské výroby v Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku. Jde o investiční luxusní, ale přitom plně funkční výrobek z osmnáctikarátového zlata, s čepelí ze speciální švédské oceli a očkem z českého granátu. Cena je 160 tisíc korun. Ovšem zdejší tradice a kvalita jsou k nezaplacení.

Úplně přesně určit rok, kdy se v Mikulášovicích začaly nože vyrábět, je poměrně obtížné. Zdejší nože a nůžky byly v Evropě známé už v 18. století. Ale ví se, že u zrodu tovární výroby stál roku 1794 Ignác Rösler, který byl původně obchodníkem, jenže si brzy uvědomil, že je výhodnější některé produkty koupit jako polotovar, upravit a s větším ziskem prodat. 

Lovecké nože - Foto: Stanislava Brádlová

Lovecké nožeFoto: Stanislava Brádlová

V roce 1819 už měla jeho továrna dvě stovky zaměstnanců. Rösler se dočkal i šikany od vídeňských celníků, ale nakonec spor vyhrál a jako projev odškodnění získal od císaře Františka I. šlechtický titul von Ehrenstahl – doslova přeloženo: z ušlechtilé oceli. V 19. století vznikaly v Mikulášovicích další firmy a sortiment se stále obohacoval. 

Muzeum nožířské výroby 

I sama budova muzea v areálu dnešní společnosti MIKOV je kus historie a můžete se tady pokochat jak nejstaršími mikulášovickými výrobky, tak tím, co dělá zdejším nožířům slávu dodnes. Rozhodně upoutají dva rozměrné exponáty, které prezentují dovednost nožířů – v jednom předmětu je zabudováno všechno, co tu dokázali zapustit do běžných nožů – od klasického nože přes nůžky až k různým nástrojům. Takový „kapesní“ nožík byste si těžko vzali na kempování. 

Vzorkovna - Foto: Stanislava Brádlová

VzorkovnaFoto: Stanislava Brádlová

Uděláte si i představu o současné produkci – od nožů kuchyňských přes řemeslnické a řeznické speciály, lovecké nože a nože pro záchranáře až třeba k vyhazovacím nožům Predator. Jen Predatorů se ročně do světa rozběhne na pět tisíc. Tradičně k výrobnímu programu patří i drobná kancelářská technika, ale nic naplat, největší obdiv stejně budou dál sklízet nože. Vždyť taková skromná „rybička“ doplavala třeba až do Kapského města a do Jižní Ameriky. A co víc – nespí tu na minulých úspěších, jak dosvědčují i nové designerské počiny – například nůž s názvem LIST. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas