Podtrosecké rybníky jsou skvostem Českého ráje. V jednom se zrcadlí Trosky

Podvečer na Věžáku - Foto: Jaroslav Hoření

Podvečer na VěžákuFoto: Jaroslav Hoření

Neznámější dominantou Českého ráje na severu Čech je zřícenina hradu Trosky. Za návštěvu ovšem stojí i Podtrosecká údolí, kde se nachází osm rybníků. Rokytnický, Hrudka, Vidlák, Věžák, Krčák, Nebákov, Podsemínský a Doly. Šest z nich patří do přírodní rezervace Podtrosecká údolí, kterou vede naučná stezka.

Rybníky vybudovali lidé z údolních mokřin a niv již v 15. a 16. století s cílem hospodářského využití prostředí. Díky tomu vzniklo krajinářsky i přírodovědně mimořádné území. 

Některé břehy rybníků přecházejí v mokřady, jiné lemují lesy nebo dokonce pískovcové skály, které v případě Věžáku přímo vystupují z vodní hladiny. A komu by tahle porce romantiky nestačila, ten se může ještě potěšit pohledem na zdejší dochované vodní mlýny v údolí Žehrovky. Nad Pleskotovým mlýnem se nachází krátký umělý tunel v pískovcové skále zvaný Pekařova brána. 

Podtrosecká údolí jsou rájem biologů a zoologů. Na území rezervace se vyskytuje 18 zvláště chráněných druhů rostlin, především mokřadních. Například rosnatka okrouhlolistá, suchopýr štíhlý či ďáblík bahenní. Údolí je domovem 126 druhů obratlovců, z toho 47 ptáků. Kdo se vybaví dalekohledem a velkou dávkou trpělivosti, může tady zahlédnout ledňáčka říčního, skorce vodního či konipase horského. Při pohledu do vody lze objevit třeba rosničku zelenou či zvláště chráněné škeble rybničné a raky říční. 

Přestože území patří mezi přírodní rezervace, člověk je tu vítaný. Svědčí o tom naučná stezka Podtrosecká údolí, která začíná v Borku pod Troskami. Měří 8 kilometrů, je na ní 10 zastavení a vede přes Rokytnický rybník, rašeliniště Vidlák, pramen Věžického rybníku, Žehrovku a Nebákov až na hrad Trosky. Trasu si lze libovolně prodloužit o další rybníky, nebo naopak zkrátit či vyrazit jen na její část. Český ráj je protkaný hustou sítí značených cest a na své si přijdou i cyklisté. 

Nebák od stavidla nebákovského mlýna - Foto: Jaroslav Hoření

„Tohle jsme si teda nedomluvili“ znělo na Věžáku 

Lyska černá na Rokytňáku - Foto: Jaroslav Hoření

Lyska černá na RokytňákuFoto: Jaroslav Hoření

Za návštěvu stojí určitě Rokytnický rybník. Využívá se nejen k chovu ryb, ale i k rekreaci. Třeba vás zláká ke koupání nebo si alespoň užijete pohled na hrad Trosky, který se za příznivého počasí zrcadlí na hladině rybníka. Koupání je možné i na nedalekém Vidláku. Tam vás zavede cesta kolem rybníku Hrudka. Na Vidláku je k dispozici dokonce občerstvení a kemp. Drobnou výhradu budou mít šetřílkové kvůli placenému parkování. 

Dále se turisté mohou vydat kolem Krčáku na nejznámější rybník Českého ráje – Věžák nebo-li Věžický rybník. Pro odborníky není až tak zajímavý jako Vidlák a jeho rašeliniště, ale zato se proslavil v několika filmech. Nejznámějším je rodinná komedie Jak dostat tatínka do polepšovny. Na skálu, kterou filmový tatínek Luboš před maminkou Annou neúspěšně tají, ani nemusíte šplhat, dá se na ni celkem dobře vyjít po pěšince od hráze a za hezkého počasí jsou ze skály vidět Trosky. Věžák je poměrně mělký rybník a nabízí i břehy přímo lákající ke koupání. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas