Zahradu Českobratrské církve v Chrástu zdobí altán a skleněný kříž. Navrhl je David Vávra

Skleněný kříž večer svítí - Foto: Pavel Halla

Skleněný kříž večer svítíFoto: Pavel Halla

V Chrástu na Plzeňsku najdete meditační a relaxační zahradu. Na pozemku Českobratrské církve vyrostl originální skleněný kříž a dřevěný odpočinkový altán. Autorem návrhu je známý architekt a člen divadla Sklep David Vávra.

Nápad na dotvoření veřejného prostoru vznikl před dvěma lety, kdy byl architekt David Vávra v Chrástu na posvícení. Zahradě svým dílem vdechl moderní život s prvky tradičních křesťanských symbolů. 

David Vávra místní sbor Českobratrské církve navštívil poprvé při oslavách 60. výročí založení sboru. Slovo dalo slovo, a tak před rokem začal tvořit návrh. K realizaci došlo na podzim loňského roku a počátkem letošního dubna byl originální kříž vysvěcen. 

Čtyřmetrový kříž je celý ze skla, které jím prosvítá a symbolizuje tak všudypřítomné světlo slunce jako posla dobra. A za tmy skleněný kříž dokonce svítí. Vávrův kříž je připomínkou Kristova utrpení, a tak se po celé jeho ploše objevuje červená barva krve. Uprostřed se nachází rudé srdce, které podle Davida Vávry evokuje postrevoluční poslání prezidenta Václava Havla. 

Holubice jako symbol apoštolů - Foto: Pavel Halla

Holubice jako symbol apoštolůFoto: Pavel Halla

Bílá barva na kříži symbolizuje čistotu a naději. Mezi barvou jsou i znatelné stopy toho, jak byl Kristus přibitý na kříži hřeby. V horní části doplňují kříž plastiky holubic jako symbol Ducha svatého a apoštolů. 

Pár metrů od kříže stojí nový altán z dubového dřeva. Jsou v něm i lavice a stoly, jejichž uspořádání připomíná interiér kostela. Altánek může navštívit každý a třeba v něm jen tak rozjímat, odpočívat a přemýšlet o životě. Pozemek Českobratrské církve je volně přístupný. 

Zahrada patří k místům setkávání všech místních lidí. Kromě křesťanských symbolů tu najdete dětské hřiště s prolézačkami a atrakcemi pro děti. Dospělí mohou relaxovat, než se jejich děti vydovádí. 

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace