Cyklostezka Járy Cimrmana na Tanvaldsku vás zavede až na hranice Liptákova

Návarovský most - začátek Cyklostezky Járy Cimrmana - Foto: Jaroslav Hoření

Návarovský most - začátek Cyklostezky Járy CimrmanaFoto: Jaroslav Hoření

Pokud patříte mezi znalce nebo obdivovatele Divadla Járy Cimrmana, určitě jste v několika hrách a seminářích postřehli zmínky o Tanvaldsku na severu Čech a především o Liptákově. Právě tam údajně doktor Evžen Hedvábný objevil truhlu s Cimrmanovou pozůstalostí.

Český génius v Liptákově pobýval od roku 1902 zhruba do začátku první světové války, kdy jeho stopa končí na Jizerce, na hranici do Slezska, dnešního Polska. Jára Cimrmana, který se málem stal Největším Čechem, byl génius, který vynikal v mnoha oborech – jako dramatik, spisovatel, pedagog, vynálezce, skladatel. A tak bychom mohli ještě dlouho pokračovat. 

Stopy Járy Cimrmana jsou na Tanvaldsku patrné na mnoha místech. První najdete v Návarově, kde Cimrman své putování a pobyt v kraji začal, když zde vystoupil z vlaku. A právě tam začíná nová Cyklostezka Járy Cimrmana patrně nejnáročnějším úsekem vedoucím do Zlaté Olešnice. Další stoupání přichází cestou na Protrženou přehradou, kde stavitelé neuposlechli Cimrmanovo varování. Celá cyklostezka měří kolem 30 kilometrů a k jejímu zdolání je potřeba kromě fyzičky také mapa, kterou lze získat v infocentrech měst a obcí na Tanvaldsku. 

Devět zastavení Járy Cimrmana 

Pilř původního mostu - Foto: Jaroslav Hoření

Pilř původního mostuFoto: Jaroslav Hoření

1) Most Járy Cimrmana / Jára Cimrman - Stavitel
Jára Cimrman zde vystoupil z vlaku. V Návarově se prvně pokusil postavit most, dochované jsou jen staré pilíře. Most s sebou nese příběh o dvou obcích, stavba se prý kvůli rozhádaným lidem nakonec nezrealizovala. 

2) Místo vize / Jára Cimrman – Vizionář
Lesní stezkou od Návarova přichází na kopec nad obcí zvanou Olešnice, k místu u božích muk. Jára Cimrman se zastavuje a sleduje krajinu, údolí a podzimní orbu. Říká lidem, ať se nelopotí s brambory. Vždyť mohou zbohatnout na zlatu, kterého je podél olší v potoce velké množství. Olešničtí zlatokopové se se svými výlovky chlubili ve zdejších několika hostincích. A obec je dále nazývaná Zlatou Olešnicí. 

3) Hospoda U Labutě / Jára Cimrman - Svědek
Při jedné návštěvě Hospody U labutě zažil rvačku, při které po hospodě pobíhal cikán s kudlou v zádech. Tuto historku později využil v divadelní hře Vizionář, která se spolu s hrou Posel světla, našla v lesovně pod Mariánskou horou vědeckým kolektivem v čele s doktorem Svěrákem a profesorem Smoljakem. 

4) Jára Cimrman pedagog a sportovec / Jára Cimrman Pedagog + sportovec
Jára Cimrman pobýval také na Českém Šumburku, zajímala ho česká menšina v jazykově převážně německém Tanvaldu. Působil v jednotřídce a děti i dospělé vedl ke sportu. Vyhlášené byly jeho běžecké závody v zimníku, s batohem či kufrem. 

5) Pomyslná hranice Liptákova / Jára Cimrman – Objevitel
Sladká díra, místo, které mu učarovalo a navždy se vrylo do jeho paměti a srdce. Je to místo prvního setkání s Marijánkou, jeho láskou, údajně prý paní nadlesní Šmorancovou. 

Ke starým biciklům patří i dobové úbory - Foto: Jaroslav Hoření

Ke starým biciklům patří i dobové úboryFoto: Jaroslav Hoření

6) Marijánky touha / Jára Cimrman – Rádce
Neustálá touha po Marijánce, která bydlela na kopci, ho přivedla k dalšímu nápadu. Do kopce je lépe po schodech, aneb Jdeš po rovině a jdeš vlastně do kopce. Občané Desné chtěli původně lanovku, kterou jim rozmluvil. 

7) Zlá předtucha / Jára Cimrman – Prorok
Z tohoto místa sledoval průběh stavby přehrady. Hned od začátku mu bylo zřejmé, že hráz dlouho nevydrží. Jeho slovům v čilém stavebním ruchu nikdo nevěnoval pozornost. Jak se později ukázalo, místním se netečnost vymstila. Bohužel velká voda vzala s sebou i Marijánku, která v obci zrovna zařizovala nákup zimních bot pro svého synka. 

8) Pohled do Slezska / Jára Cimrman – Světoběžník
Uchvácen pohledem do šíroširého kraje, nemaje již žádných závazků a v Čechách stání, zvažuje další kroky a rozhoduje se k cestě přes kopce dál a dál, do dalších nepoznaných zemí. 

9) Poslední stopa Járy Cimrmana / Jára Cimrman – Na rozhraní
Tak jak se v kraji na mostě objevil, po jiném mostě kraj opustil. A začal hledat koleje, aby mohl nasednout na nejbližší vlak. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace