Cyklotrasa Po stopách blanických rytířů u Vlašimi skýtá krásné výhledy na Blaník

Cyklotrasa je pohodlná a vede často mezi loukami - Foto: Vít Švajcr

Cyklotrasa je pohodlná a vede často mezi loukamiFoto: Vít Švajcr

Podblanicko – neboli Kraj blanických rytířů – se rozprostírá kolem Vlašimi ve Středních Čechách. V jeho srdci se tyčí dvojvrší Velkého a Malého Blaníku. V 19. století se hora Blaník stala jedním z českých národních symbolů díky pověsti o spícím vojsku blanických rytířů. Na vrcholku Velkého Blaníku stojí rozhledna, ze které je překrásný pohled na okolní krajinu.

Naopak pohled na horu Blaník si můžete vychutnat z mnoha míst v okolí, a nejlepší je, pokud je můžete během dne všechny objet na kole. To vám umožní asi 25 kilometrů dlouhá cyklotrasa nazvaná Po stopách blanických rytířů. Na trase Kondrac – Ostrov – Velíš – Louňovice pod Blaníkem – Lesáky – Karhule – Křížov – Vracovice – Kondrac je rozmístěno celkem šest odpočívadel, na kterých jsou informační tabule. 

Jeden z mnoha výhledu na horu Velký Blaník - Foto: Vít Švajcr

Jeden z mnoha výhledu na horu Velký BlaníkFoto: Vít Švajcr

Cyklotrasa vede pohodlnými lesními i polními cestami a pouze částečně po silnicích s menším provozem. Pokud se necítíte na celých 25 kilometrů, můžete si cestu zkrátit napříč okruhem po silnici z Louňovic do Kondrace a naopak. 

Na naučných tabulích si můžete přečíst nejen mnoho zajímavých informací o místním kraji, fauně a floře, ale také známé pověsti o blanických rytířích, které se váží ke konkrétnímu místu. Cestou vás čeká krásná příroda, okolí Velkého Blaníku bylo prohlášeno za chráněnou krajinnou oblast. 

Naučná tabule v Kondraci s pověstí o blanickcých rytířích - Foto: Markéta Vejvodová

Naučná tabule v Kondraci s pověstí o blanickcých rytíříchFoto: Markéta Vejvodová

Ke kraji blanických rytířů neodmyslitelně patří i vesnice a samoty, které si dodnes zachovaly svůj původní ráz typický pro střední Čechy. Cyklotrasa také na dvou místech kříží romantickou řeku Blanicí. Přiblíží se přímo k úpatí Velkého Blaníku a zavede vás také ke krásným rybníkům a potůčkům. 

Na romantické vzezření Podblanicka má velký vliv i množství drobných sakrálních objektů, kapliček, křížků a zvoniček, které jsou rozmístěny v krajině. Mnoho z nich má dodnes svůj původní románský charakter – zdejší kraj byl totiž po dlouhá staletí chudý, a tak místní lidé neměli peníze na náročné barokní přestavby. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace