Divadlo na Vinohradech zdobí sedmimetroví andělé. Představují Pravdu a Statečnost

Divadlo na Vinohradech stojí na pražském náměstí Míru už 111 let - Foto: Jolana Nováková

Divadlo na Vinohradech stojí na pražském náměstí Míru už 111 letFoto: Jolana Nováková

Novorenesanční Divadlo na Vinohradech stojí na pražském náměstí Míru už 111 let. Málokdo z kolemjdoucích nebo návštěvníků přitom zvedne oči a všimne si, že se nad průčelím tyčí na pylonech mohutné sochy andělů - Statečnost s mečem a Pravda se zrcadlem. A mezi nimi erb Královských Vinohrad.

Budova naší přední činoherní scény byla postavena roku 1907 podle návrhu architekta Aloise Čenského. Berounského rodáka, profesora pozemního stavitelství na České technice v Praze. Představitele české novorenesance a secese. 

Alegorické postavy andělů nad středovým průčelím vznikly podle návrhu Milana Havlíčka. Soutěž na vytvoření sousoší tehdy vyhrál právě tento mladý sochař. Druhou cenu získal František Úprka, bratr známého malíře Joži Úprky. Třetí místo obsadil záhadný výtvarník, který se do soutěže přihlásil pod pseudonymem „v bázni boží na rohoži“ a své skutečné jméno neprozradil. Svými monumentálními rozměry (výška téměř 7 metrů, váha 36 tun) patří mezi největší sochy umístěné na budově u nás. 

Pro balustrádu hlavního průčelí vytvořil sochař Bohumil Kavka čtyři polopostavy: personifikace Tragédie, Baletu, Opery a Komedie. V 50. letech, kdy se Městské divadlo na Královských Vinohradech změnilo na Divadlo Čs. armády, měly tyto sochy nahradit plastiky partyzánů a vojáků. K realizaci nápadu naštěstí nedošlo. 

Ocelovou konstrukci ke zdvihání jeviště pro divadlo navrhl František Křižík - Foto: Jolana Nováková

Ocelovou konstrukci ke zdvihání jeviště pro divadlo navrhl František KřižíkFoto: Jolana Nováková

Divadlo bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu 1907. Ředitelem se stal František Adolf Šubert. Zkušenosti měl, nabyl jich jako ředitel Národního divadla v letech 1883 až 1900. Prvního ředitele Městského divadla na Královských Vinohradech připomíná krátká ulička po straně divadelní budovy, jmenuje se Šubertova. Zahajovací hrou se stala Godiva Jaroslava Vrchlického. Kromě činohry působil v divadle zpočátku i operní a operetní soubor, a to až do roku 1919. 

Ve sklepě divadla se dodnes dochovalo unikátní zařízení - ocelová konstrukce, která donedávna zvedala jeviště. Pro divadlo ji v roce 1927 vytvořil František Křižík. Budovu pravděpodobně opustí při velké rekonstrukci, která se plánuje na nejbližší léta. 

V letech 1921 až 1923 pracoval v divadle jako dramaturg Karel Čapek. Na jevišti působili Hugo Haas, Antonie Hegerlíková, Jaroslav Marvan, Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Radoslav Brzobohatý, Jiřina Jirásková, Jiřina Bohdalová a mnoho a mnoho dalších známých hereckých jmen. Současným ředitelem divadla je herec a režisér Tomáš Töpfer. Uměleckým šéfem Juraj Deák a šéfdramaturgem Jan Vedral. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace