Divočina na dohled Českých Budějovic. Naučná stezka vám ukáže obrodnou sílu přírody

Mokřady poblíž řeky Malše - Foto: Filip Černý

Mokřady poblíž řeky MalšeFoto: Filip Černý

Vidov je malá vesnice na jižním okraji Českých Budějovic, kde se stejně jako ve velkých městech stále staví. Za humny obce ale leží solární elektrárna a odkaliště z nedaleké úpravny pitné vody. V 70. letech byl ke všemu ještě narovnán tok blízké řeky Malše a byly zavezeny všechny meandry a slepá ramena. U Vidova přesto najdete zbytky divoké přírody.

V sevřeném údolí Nedabylského potoka na katastru obce roste vzácná dřípatka horská, ve vodě se prohánějí pstruzi a hned vedle zmíněné solární elektrárny najdete mokřady, které poskytují azyl desítkám vzácných živočichů a rostlin. 

Mokřady tu přitom vznikly vlastně náhodou. Ještě před dvaceti lety bylo na jejich místě pole. Po katastrofálních záplavách v roce 2002 zde ale zůstala vodní hladina. Už předtím šlo o problematicky obdělávatelný pozemek, který se v mokrých rocích nedal sklízet. Bylo proto zřejmé, že se sem zemědělci jen tak nevrátí. 

Naučná stezka začíná na návsi ve Vidově - Foto: Filip Černý

Naučná stezka začíná na návsi ve VidověFoto: Filip Černý

Proto obec směnila nově vzniklý mokřad za jiné pozemky a nechala na jeho místě vybagrovat tůňky. Během velmi krátké doby se okolí vodní plochy doslova zaplnilo životem - vodní i draví ptáci, obojživelníci, vlhkomilné a vodní rostliny, to vše se vrátilo do jinak fádní krajiny a vytvořilo oázu divočiny na dohled sto tisícových Českých Budějovic. 

Po všech přírodních zajímavostech u Vidova, včetně mokřadu, vede naučná stezka nazvaná Krajinou proměn. Měří tři a půl kilometru, má dvanáct zastavení a na obecním úřadě nebo v místní hospodě je zdarma k vyzvednutí plánek celé trasy. Trasa je vhodná pro pěší rodinné výlety, jen úsek u mokřadu je vlhčí a cesta údolím Nedabylského potoka není sjízdná pro kočárky. Stezka je okružní - začíná i končí na vidovské návsi. 

Autor:  Filip Černý
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace