Do Kerhartic spadl v roce 1963 meteorit. Vystavuje ho pražské Národní muzeum

Původní dům číslo 20 - Foto: Muzeum Ústí nad Orlicí

Původní dům číslo 20Foto: Muzeum Ústí nad Orlicí

Největším nalezištěm meteoritů je podle Wikipedie Antarktida. I Česká republika se ale může pochlubit několika kousky. Jeden z meteoritů dopadl v roce 1963 do Ústí nad Orlicí. Místo dopadu hvězdného posla tam dnes připomíná tabulka s datem a jeho podrobným popisem. Našli byste ji v městské části Kerhatice, směrem na cyklostezku vedoucí do Brandýsa nad Orlicí.

Přímí svědci dopadu už nežijí, Eva Zemanová ale vzpomíná, že se o meteoritu dozvěděla asi v 10 letech od svého otce, místního patriota a kerhartického kronikáře. 12. června roku 1963 odpočívala nedaleko domu číslo 20 důchodkyně paní Colinová, která byla náhle vyrušena velkou ránou a hlukem. 

Seběhli se i další obyvatelé obce a mysleli si, že zde vybuchla munice z roku 1945. Později se přišlo na to, že na místo dopadl meteorit. Je velkou zvláštností, že dopad měl živé svědky, což se poštěstí málokdy. 

Kráter měl průměr 30 centimetrů a hluboký byl asi 40 centimetrů. Meteorit sám o sobě měl podlouhlý zašpičatělý tvar a byl 12 centimetrů dlouhý a 8 centimetrů široký a jeho dopad měl razanci střely. A opravdu byl po dopadu ještě teplý. 

Meteorit váží 1260 gramů - Foto: Muzeum Ústí nad Orlicí

Meteorit váží 1260 gramůFoto: Muzeum Ústí nad Orlicí

Na místo dopadu byla přivolána Veřejná bezpečnost, která předmět zajistila, a také byl pozván ředitel místní školy a člen hvězdářského spolku pan Suchomel. Potvrdil, že se o meteorit skutečně jedná. 

První cesta meteoritu o váze 1260 gramů vedla do hvězdárny v Hradci Králové. K dalšímu zkoumání ho pak převezli do pražského Národního muzea, kde je v mineralogickém oddělení k vidění dodnes. A to i s fotografiemi lidí, kteří u jeho dopadu byli. Bohužel svědci už nejsou mezi námi, možná jen někde na Slovensku žije vnuk paní Colinové, který stál nedaleko a byl v té době asi pětiletý. 

Meteorit byl v roce 2013 vystaven v Městském muzeu v Ústí nad Orlicí u příležitosti 50. výročí jeho dopadu v Kerhaticích-Ústí nad Orlicí. Pobyl tam nějaký čas, ale pak se vrátil zpět do sbírek Národního muzea. 

Autor:  Víta Balcarová
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace