Dřevěná socha Madony z Dachau je v Krnově symbolem útěchy i poděkování

Nová socha Madony z Dachau stojí v kostele sv. Martina v Krnově - Foto: Romana Kubicová

Nová socha Madony z Dachau stojí v kostele sv. Martina v KrnověFoto: Romana Kubicová

Ve farním kostele sv. Martina v Krnově stojí dřevěná socha Panny Marie s dítětem. Voní novotou. A kdo nezná její příběh, možná jen projde kolem a na chvíli se pokochá její krásou. Ve skutečnosti se ale dívá na sochu, která je odrazem pohnutých dějin, symbolem hlubokého vděku a neutuchající naděje.

Původní socha Panny Marie s dítětem stávala v klášteře salvatoriánů pod Cvilínem. Odtud ji v zimě na přelomu let 1942 a 1943 propašoval biskup Josef Martin Nathan do koncentračního tábora v německém Dachau. 

Socha byla zabalená do dek. A do tábora putovala upevněná pod nákladním vozem s proviantem. Věznění duchovní, mimo jiné také z Československa, ji umístili do nově vzniklé kaple a chodívali se k ní modlit. Socha Panny Marie zůstala v bloku 26 až do roku 1964. Pak se jen přesunula do nové kaple a nadále stojí v Dachau jako připomínka válečných utrpení. 

Krnovský rodák Walter Titze se nedávno obrátil na krnovské duchovní s nápadem vrátit sochu zpátky do města. To však nebylo možné, protože nyní má své pevné místo v Dachau. A tak se Walter Titze rozhodl, že nechá vyrobit sochu novou. 

Sám totiž jako tříletý zažil tzv. Hladový pochod, kdy byli Němci, zejména ženy, děti a starci, hnáni pěšky z Krnova směrem do Jeseníků a Králík a následně vysídleni do Německa. Jako výraz vděčnosti, že jeho rodina útrapy přežila, a možná také jako symbol odpuštění, nechal vyrobit kopii Madony s Dachau. V červnu 2017 byla socha slavnostně umístěna do krnovského farního kostela sv. Martina. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace