Dřevěný pohyblivý betlém v Horní Lidči zdobí repliky místních sakrálních staveb

V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoří - Foto: Roman Verner

V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoříFoto: Roman Verner

V Horní Lidči na Vsetínsku mají unikátní dřevěný, ručně vyřezávaný betlém. Velká část jeho figurek je navíc pohyblivá. V rámci expozice se promítá také film, který mapuje zvyky a obyčeje lidí žijících ve zdejší krajině.

Snímek přibližuje návštěvníkům nejzajímavější historické momenty a události ve Zlínském kraji na česko-slovenském pomezí. V průběhu filmové projekce jsou osvětlovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoří. 

Betlém kromě tradičních postav doplňují mimo jiné dřevořezby 40 nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje, jakými jsou například Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice a podobně. 

Velké lákadlo představují pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím v betlému ožívají stará řemesla a zvyky. Celkem je k vidění na 75 mechanicky se pohybujících postaviček. Betlém vznikl ve spolupráci s partnerskou obcí Dubňany na Slovensku. 

Z celkové plochy 170 metrů čtverečních uzmul samotný betlém 50 metrů čtverečních. Hornolidečský česko-slovenský betlém můžete navštívit nejen o Vánocích, ale v průběhu celého roku. 

Autor:  Roman Verner
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace