Havraní kámen v Kryrech vám přinese lásku, štěstí i zdraví

Havraní kámen - Foto: Stanislava Brádlová

Havraní kámenFoto: Stanislava Brádlová

Pokud tomu budete věřit, Havraní kámen vám poskytne životní pohodu. A také musíte kámen najít, což ale není tak obtížné. Stojí v těsné blízkosti Schillerovy rozhledny v Kryrech na Lounsku na severu Čech. Kámen můžete osahat, obejít a také se třeba na chvíli posadit na lavičku a zamyslet se nad během života.

Na počátku Havraního kamene byla vzpomínka na ztracenou milovanou bytost a myšlenka, jak rychle život prchá. Bývalý dlouholetý ředitel kryrské školy Kamil Kraus chtěl právě tohle připomenout. 

Prvotní nápad vykrystalizoval díky Pavlu Šilhánkovi, který pro tento účel věnoval rozměrný čtyřtunový křemencový kámen. A když byl balvan konečně ukotvený na ostrohu bývalého Kozihradu, došlo k takřka mystickému jevu – hra slunce a stínu odhalila ptačí siluetu a náznak ženské a dětské postavy. Stačilo jen trochu zvýraznit linie v kameni. K tomu navíc Petr Kunc vryl do čelní plochy obrys dvou dlaní – dospělé a dětské. 

Čtěte také: Tři ochozy na počest Schillera. Rozhledna stojí nad obcí Kryry přes 100 let

Stvoření legendy 

Vrchol s rozhlednou a posledním zastavením - Foto: Stanislava Brádlová

Vrchol s rozhlednou a posledním zastavenímFoto: Stanislava Brádlová

Kamil Kraus k tomu navíc stvořil legendu o pokusu dobýt pod rouškou noci hrad, který zde kdysi skutečně stával, ale náhle vzlétnuvší hejno havranů probralo stráže ze spánku. Stráže posléze nepřítele zpozorovaly a trubkou zburcovaly celou obranu hradu. Nájezdníci ve zmatku popadali z příkrého svahu dolů a hrad byl zachráněn. 

Můžete tomu věřit nebo nemusíte. Stejně jako další legendě. Podle ní kdo vloží ruku do kamenné dlaně, může sobě nebo svým blízkým a milovaným přát lásku, štěstí a zdraví a to přání se kouzelnou mocí kamene splní. To za pokus určitě stojí, nemyslíte? 

A rozhodně si nenechte ujít ani návštěvu hned vedle stojící Schillerovy rozhledny anebo si dopřejte procházku po sedmi zastaveních zajímavé křížové cesty, která zachycuje sedm bolestí Panny Marie. První procesí se touto cestou od kryrského kostela vzhůru vydalo 14. září 1764. Časem tradice upadla a o jednotlivá zastavení z místního červeného pískovce nikdo nepečoval. 

Ale 250 let po vzniku cesty – do září roku 2014 – se podařilo celou cestu upravit, původní pískovcové sloupky nahradily dřevěné kříže a cesta, která je nyní národní kulturní památkou, byla znovu vysvěcena. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace