Hrad Lukov na Zlínsku je romantickou zříceninou kdysi slavného hradu

Zřícenina hradu Lukov na Zlínsku - Foto: Saskia Mišová

Zřícenina hradu Lukov na ZlínskuFoto: Saskia Mišová

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, zhruba dva kilometry nad stejnojmennou obcí nedaleko Zlína. Svojí rozlohou patří mezi největší hrady na Moravě. Kromě toho je opředen i řadou pověstí, z nichž ta nejznámější je „o zakopaném pokladu templářů“.

Počátky hradu Lukova sahají do první třetiny 13. století. Z této doby pocházejí fragmenty kamenných prvků, které dokládají působení kameníků významné velehradské stavební huti. Na počátku 14. století byl hrad v držení mocného rodu Šternberků. V době česko-uherských válek byl hrad dobyt a vypálen. Ke konci 18. století byl už opuštěný. Následně posloužil vesničanům jako zdroj stavebního kamene. 

Podle pověstí je na hradě v dlouhých podzemních chodbách ukrytý poklad templářů. Kolem půlnoci tam prý jezdí na koni bezhlavý templář v bílém hávu a poklad mu hlídá čert se čtyřma očima. 

Hradby - Foto: Saskia Mišová

HradbyFoto: Saskia Mišová

Kromě toho pobývá údajně na hradě zlatá kachna, která každou noc snese tři zlaté dukáty. Kdo by je chtěl vzít, toho prý omámí svým syčením. Pak ho zlí duchové odnesou k podzemnímu jezírku, kde se prý koupávali templáři. 

Pokusy o záchranu hradu začaly na konci 20. století. Od roku 1983 tam probíhal takřka nepřetržitě archeologický výzkum. Díky dlouholeté práci dobrovolníků ze Spolku přátel hradu Lukova se hrad proměnil ze zanedbalé zříceniny ve vyhledávaný turistický cíl, kde probíhají vzdělávací programy zaměřené zejména na děti a mládež. 

Více informací na www.hradlukov.cz. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace