Jezero Medard je dílem člověka a řeky Ohře. Vodu má průzračně čistou

Romantika na jezeře Medard - Foto: Pavel Halla

Romantika na jezeře MedardFoto: Pavel Halla

Sokolovská uhelná pánev v Karlovarském kraji je známá svým nerostným bohatstvím. Povrchová těžba s sebou ovšem nese výraznou devastaci krajiny. Naštěstí jen dočasnou. Po konci těžby na dole Medard v těsné blízkosti Sokolova začala jeho přeměna v jezero.

Přirozený přítok z nedaleké řeky Ohře začal jezero Medard plnit v roce 2010. S rekultivací krajiny se po ukončení těžby začalo ještě o 10 let dřív. Bylo nutné zpevnit a osázet břehy a upravit budoucí dno. Původně se mělo jezero napustit do roku 2013, jeho hladina se ale s hladinou Ohře srovnala ve výšce 400 metrů nad mořem až o tři roky později. 

Pokud milujete romantickou krajinu bez davů turistů, je právě teď ten správný čas podívat se k jezeru Medard. Během několika let totiž začne v jeho okolí vyrůstat plánovaná infrastruktura pro vše možné. Od zázemí pro turistiku až po projekty univerzit nebo lodní přístav. Teď tu najdete jen několik kamenných obvodových cest. 

Samotný přístup k jezeru je zatím poměrně problematický. Dostat se k němu můžete pěšky buď od Sokolova po cyklostezce a bývalém železničním mostě, nebo stezkou od obce Habartov a sestupem na obvodovou cestu přímo svahem. V budoucnu se plánuje další přístupová cesta od obce Svatava. 

V jezeře je průzračně čistá voda - Foto: Pavel Halla

Ukázka zodpovědného přístupu k přírodě 

Poblíž obce se ale ještě stále těží poslední zbytky uhlí. Je ho tady přes milion tun. Aktivity ale nijak nenarušují krásný a romantický pohled na jezero. Jde ostatně o poslední ukázku těžby, než si kdysi povrchový lom a dnes krásné jezero navždy vezme do své správy příroda. 

Do několika let to tu bude vypadat jako na Lipně. V rámci urbanistické studie se v blízkosti jezera plánuje množství rekreačních a sportovních činností. Například bikrosový areál, dráha pro bruslení na kolečkových bruslích, fotbalové hřiště, golfové hřiště nebo hotelový komplex a základna sportovního jachtingu. Zatím vše existuje jen na papíře. 

Teď je to v okolí čistá divočina. A je krásně vidět, jak může člověk spolupracovat s přírodou. Zaujme také samotná kvalita vody. Jezero sice napájí poměrně znečištěný přítok Ohře, ale mimořádnou samočistící schopností je voda mnohem průzračnější než v řece. Lidé sem ostatně nevypouští žádné odpady a chemii. 

Přítok Ohře už je ve stejné hladině s jezerem - Foto: Pavel Halla

Přítok Ohře už je ve stejné hladině s jezeremFoto: Pavel Halla

Celková plocha pokrývá téměř 500 hektarů. Jezero je 4 kilometry dlouhé a 1,5 široké.
Největší hloubka je 57 metrů. Délka břehové linie, kolem které má v příštích letech vyrůst rozsáhlý rekreační areál, měří 12 kilometrů. 

Jen obejít jezero by vám zabralo dvě hodiny. Dnes už byste nepoznali, že tu ještě před pár lety byl uhelný lom s hloubkou až 180 metrů. Přesněji řečeno dva lomy, které šly proti sobě, až se spojily. Medard a Libík. Dno se před napouštěním upravilo a hloubka se snížila nepropustnou navážkou. Průměrná hloubka je kolem 24 metrů. 

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace