Kamenné schody vedou na Kyjovský skalní hrádek na Děčínsku. Nic z něj nezbylo

Kyjovský skalní hrádek - Foto: Eva Bucharová

Kyjovský skalní hrádekFoto: Eva Bucharová

Při procházce Kyjovským údolím na Děčínsku můžete odbočit po žluté turistické značce nebo zelené naučné stezce na schody vytesané do skály a vystoupat na skalní Kyjovský hrádek. Cestou se můžete zastavit na vyhlídce s lavičkou a naposledy se podívat do údolí, protože o pár metrů výš, na samotném Kyjovském hrádku, už výhledu brání stromy.

Středověké skalní hrady bývaly dřevěné, a tak se z nich do dnešních dnů skoro nic nedochovalo, jen malé opěrné zídky, vytesané trámové kapsy, sklípky - víc toho nezůstalo. 

Kromě toho nebyly většinou ani nikde písemně zmiňovány. O Kyjovském hrádku se proto ani neví, jestli plnil strážní funkci nebo měl opevněné osídlení. Ví se jen, že vznikl ve 13. století. Ale není známý ani jeho původní název. Před 200 lety se mu říkalo Pustý zámek, později byl přejmenován na Kyjovský hrádek podle nedaleké obce Kyjov. 

Je možné, že zde byla dokonce i jakási opevněná vesnice, protože hrádek se nachází poblíž takzvaného Lužického zlomu, který byl bohatý na všelijaké horniny, po nichž středověký člověk toužil. Jsou tu vápence, nedaleko se zachoval název Železné jámy, takže je klidně možné, že toto místo využívali tzv. prospektoři, lidé, kteří hledali nerostné suroviny a snažili se z nich něco vyrábět. 

Středověké skalní hrady bývaly dřevěné, a tak se z nich do dnešních dnů skoro nic nedochovalo - Foto: Eva Bucharová

Středověké skalní hrady bývaly dřevěné, a tak se z nich do dnešních dnů skoro nic nedochovaloFoto: Eva Bucharová

Nedaleko Kyjovského hrádku je pozůstatek středověké pece. Podle několika náznaků, jako jsou třeba natavené čediče, ze kterých byla pec postavena, je zřejmé, že v ní lidé dosahovali velmi vysokých teplot a snažili se zjevně něco tavit. 

Ze samotné plošiny není vidět téměř nic, hezký pohled je ale z blízké vyhlídky - do Kyjovského údolí na tzv. Praporek. A kdo má odvahu se kousek prodrat křovím, může se podívat zpátky na Kamennou horku směrem na Krásnou Lípu. Díky Lužickému zlomu je tam úplně jiný krajinný typ – jemně zvlněná krajina, zatímco na druhé straně je České Švýcarsko s hlubokými pískovcovými údolími. 

Zpátky do Kyjovského údolí se můžete vrátit po žluté turistické značce kolem skalní formace nazvané Skalní bratři anebo kolem Lví jeskyně a Sýrového potoka.  

Autor:  Eva Bucharová
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas