Kopec Na Skalici zdobí Poustevna. Rotunda z 19. století má zdi z černého kamene

Kamenná poustevna na odvážném místě - Foto: Pavel Halla

Kamenná poustevna na odvážném místěFoto: Pavel Halla

Máte rádi tajemná a záhadná místa? Za jedním se můžete vydat na kopec nedaleko města Nepomuk na Plzeňsku. Na skále prý v 10. století žil poustevník, který byl svědkem zázraku. V 19. století tu pak místní šlechtična nechala na jednom z ostrých skalních výstupků postavit kulatou kamennou rotundu zvanou Poustevna. Vydržela dodnes.

Originální stavba stojí na vyhlídce Na Skalici, kam vede červená turistická značka z nedaleké obce Prádlo. Vrchol kopce se nachází ve výšce 544 metrů nad mořem a z Prádla je to sem do prudkého kopce asi kilometr. Námaha ale stojí za to. Přivítá vás křivolaká buližníková skála posetá množstvím kapradin a mechů. 

Tajemnou atmosféru dokreslují mohutné buky a další stromy, které možná stovky let vedou boj s tvrdou horninou. To ale není hlavní lákadlo. Tím je kamenná rotunda, která vyrostla před více než sto lety, v 19. století. Nechala ji tu postavit místní šlechtična jako cíl a vyhlídkové místo pro vycházky. 

Kamenná kulatá stavba má zdi z místního černého kamene a dřevěnou střechu. Vede k ní úzká lávka nad malou skalní průrvou. Lávka ovšem nemá žádné zábradlí, a tak vás před vstupem do Poustevny čeká mírný adrenalinový zážitek. Uvnitř rotundy jsou tři otevřená okna nabízející krásný výhled do kraje. Skrz stromy můžete zahlédnout i protější dominantní kopec – Zelenou Horu se zámkem. 

A proč se místu říká Poustevna? 

Do vyhlídky se musí po dřevené lávce - Foto: Pavel Halla

Do vyhlídky se musí po dřevené lávceFoto: Pavel Halla

Údajně zde v 10. století žil poustevník. Nebydlel ovšem ve zmíněné stavbě, která se stala oblíbeným cílem výletníků až o devět století později, ale v malé jeskyňce ukryté ve skále pod ní. Podle Pavla Motejzíka, místního historika ze sdružení Pod Zelenou Horou, se u poustevníka zastavil i jeho současník – svatý Vojtěch. 

Kraj v té době trápilo obrovské sucho, a tak Vojtěch požehnal českým zemím. Doposud suchý kopec naproti se také zazelenal, nese díky tomu název Zelená Hora. Zelený je dodnes i kopec, kde najdete vyhlídku Poustevnu. 

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace