Koudelníkův syn se vrátil do Kutné Hory. Spokojeně si sedí na svých třech domech

V prosinci byla ve středočeské Kutné Hoře odhalena socha koudelníkova syna - Foto: Petr Steklý

V prosinci byla ve středočeské Kutné Hoře odhalena socha koudelníkova synaFoto: Petr Steklý

V prosinci byla ve středočeské Kutné Hoře odhalena socha, která řadu lidí pobavila. Určitě i vy znáte píseň, která začíná slovy „Já jsem z Kutné Hory koudelníkův syn“. Koudelník se díky ní automaticky spojuje s Kutnou Horou. Stačí potom trocha recese a Koudelníkův syn je na světě. Stojí vedle kutnohorského kostela Panny Marie Na Náměti.

Socha vznikla v rámci projektu Lepší místo. Jejím autorem je Petr Švolba z Kolína. Při tvorbě použil na mnoha místech samozřejmě koudel, dále dřevo, textil a sádrokarton. A protože ve známé písničce sní koudelníkův syn o třech domech v Praze, byl text v soše ztvárněn opravdu věrně. Jde o tři na sobě postavené domy a na posledním z nich sedí koudelníkův syn. Ruce má zkřížené na prsou jako vyjádření spokojenosti nad dokončeným obchodem. 

Domy vznikly ze dřeva, a aby déle vydržely, byly navíc ještě zality voskem. Figura koudelníka je vyrobena ze sádrokartonu, charakteristickým rysem je pak koudel použitá na hlavě, zádech, rukách i nártech postavy. Obličej ovšem tvoří jednoduché dřevěné prkénko, prý proto, aby každý mohl zapojit svou fantazii a koudelníka si představit přesně podle svého gusta. Pokud byste sochu chtěli vidět na vlastní oči, vypravte se do Kutné Hory ještě letos. Do příštího roku nejspíš nevydrží. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace