Královéhradecká zahrada plná růží je středoevropským unikátem

Zlatá růže Hradce Králové 2014 - Stadt Rom, Německo - Foto: Jitka Slezáková

Zlatá růže Hradce Králové 2014 - Stadt Rom, NěmeckoFoto: Jitka Slezáková

V Hradci Králové najdete jednu velice půvabnou raritu – soutěžní rozárium. V zemích bývalého východního bloku je tato růžová zahrada jediná svého druhu. Existence soutěžního rozária svědčí o vyspělosti a úrovni pěstování těchto královských květin v naší zemi.

Rozárium založil už v roce 1972 hradecký pěstitel růží Jaroslav Havlů. I když je to už 42 let, zůstává toto místo pro návštěvníky odjinud, ale i pro samotné obyvatele města, tak trochu skryté. Nyní ale můžete využít vzácné příležitosti, kdy se rozárium otevře pro veřejnost. Bude to v sobotu 28. a v neděli 29. června. Budete tu moci obdivovat nejnovější výpěstky růží významných šlechtitelů z celého světa, které se zatím nedají nikde koupit ani jinak sehnat. 

Rozárium Hradec Králové - Foto: Jitka Slezáková

Rozárium Hradec KrálovéFoto: Jitka Slezáková

Než získaly růže dnešní podobu, prošly dlouhým a složitým vývojem. Po staletí vznikaly nové odrůdy především tak, že se vybíraly a uchovávaly náhodně vzniklé mutace se zajímavými vlastnostmi. Od počátku 19. století začaly vznikat nové druhy na základě cílevědomého šlechtění. Během této doby vznikly celé generace typů růží. 

Zlatá růže města Hradce Králové 2014 

Smyslem soutěžních rozárií je prověřovat kvalitu růží, poměřovat jejich vlastnosti a hledat růži nejlepší, nejkrásnější a nejodolnější zároveň. Nově vyšlechtěné růže, které zasílají každoročně do hradeckého rozária sami šlechtitelé z celého světa, jsou už několik let hodnoceny odbornou komisí. Ta je složená z botaniků, floristů, školkařů a pěstitelů růží. 

Hodnotí se barva a vůně růže, kvalita olistění, odolnost proti chorobám a další parametry. Růže, která získá nejvíce bodů, je oceněna titulem Zlatá růže města Hradce Králové. V rozáriu najdete růže tak proslulých šlechtitelů, jako je Meilland, Kordes, Tantau, Poulsen, Austin, Lens a podobně. 

Vítězka roku 2014 Stadt Rom - Foto: Jitka Slezáková

Vítězka roku 2014 Stadt RomFoto: Jitka Slezáková

Letošní vítězka pochází z německé šlechtitelské stanice Tantau a jmenuje se Stadt Rom. Je to jednoduchá růže pokryvná, velmi nenáročná na údržbu. Skvěle se hodí jak do parků, tak do venkovských zahrad. 

Rozárium v Hradci Králové spravuje hradecký odbor Rosa klubu ČR ve spolupráci s magistrátem Hradce Králové a jeho Technickými službami. Rosa klub ČR je specializovaná organizace, která sdružuje milovníky růží v České republice a svojí činností se snaží přispět k rozvoji růžařství. 

Rozárium je neveřejné, a tak bývá zpřístupněno pouze v době dnů otevřených dveří, což bývají dva víkendy v měsíci červnu. Navštívit tento unikát můžete letos ještě o víkendu 28. a 29. června od 9 do 17 hodin. 

Autor:  Jitka Slezáková  (SLE)
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace