Lom v Brlohu na Pardubicku vypráví příběh dvou moří a prvohorních trilobitů

Lom bylo nutné kompletně vyčistit - Foto: Josef Kopecký

Lom bylo nutné kompletně vyčistitFoto: Josef Kopecký

Obec Brloh leží asi čtyři kilometry od Přelouče v Pardubickém kraji. Pojmenování dostala podle brlohů divoké zvěře, hlavně vlků. Dávno před vlky ovšem tuto krajinu obývali jiní živočichové – trilobiti.

Opuštěný lom je místo, kde se pomyslně střetávají dvě moře. Prvohorní, 450 milionů let staré, a potom o něco mladší z doby dinosaurů. Pravěká historie je dodnes vidět na skalách a balvanech. 

Svoje tajemství začal lom vydávat před sedmdesáti lety. Geologové objevili řadu zkamenělin trilobitů a ramenonožců. Nálezy jsou dnes umístěny ve sbírkách Národního muzea v Praze. O něco později, v padesátých letech 20. století, začala v Pardubicích stavba Wonkova mostu a křemenec z Brlohu byl hlavním stavebním materiálem, který dělníci používali. 

Stav před vyčištěním lomu - Foto:  Geopark Železné hory

Stav před vyčištěním lomuFoto:  Geopark Železné hory

A pak se vlastně nedělo nic. Stavba skončila, lom začal pozvolna zarůstat a navíc se v něm kupil nepořádek a odpad. Na jeho dně skončilo 160 betonových panelů, které tam „dopravila“ povodeň. 

Teprve předloni došlo ke změně. Postaral se o ni Národní geopark Železné hory s pomocí obce a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Postupně se jim podařilo místu vrátit podobu, jakou mělo po ukončení těžby kamene. 

V současné době je lom Brloh součástí unikátní geologické stezky, která mapuje celou historii planety Země. 

Autor:  Josef Kopecký  (KOP)
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas