Modřanskou rokli mají rádi měkkýši. Žije tam 47 druhů, což je nejvíce v Praze

17. květen 2017
Česko – země neznámá

Vrkoč rýhovaný. Slimáčník táhlý. Sklovatka rudá. Nebo dvojzubka lužní. Určitě byste nehádali, že tito vzácní měkkýši žijí v Praze. Celých 47 druhů měkkýšů přebývá v lužním místě na jižním okraji metropole, v Modřanské rokli. Nedávno tam otevřeli obnovenou naučnou stezku.

Přírodní památka Modřanská rokle je erozním zářezem Libušského potoka. Je význačná lužními porosty v okolí vody a výskytem teplomilných lučních společenstev na svazích. Ty jsou ale ohrožovány nepůvodními dřevinami, hlavně trnovníkem akátem. Jedná se také o významnou rekreační oblast mezi okolními sídlišti.

Území Modřanské rokle patřilo do 16. století k velkostatkům Komořany, Dolní Břežany a k panství Kunratice. Bývaly tu tenkrát pastviny a louky. Po bitvě na Bílé hoře a konfiskaci připadly Zbraslavskému klášteru. Po zrušení kláštera na konci 18. století se majitelé střídali jako na běžícím pásu. Dnes o místo pečují Lesy ČR, magistrát i městský úřad Prahy 12.

Obnovenou naučnou stezku Modřanskou roklí si zájemci mohli během komentované procházky poprvé projít v rámci letošních oslav Dne země. „Původní naučná stezka v této cenné přírodní lokalitě byla v dezolátním stavu, ani jsme nevlastnili autorská práva k zastaralým informačním tabulím,“ uvedl starosta Milan Maruštík. „Na návštěvníky teď čeká sedm zastavení rozdělených do sedmi tematických okruhů. Zastávky jsme se snažili doplnit originálními prvky a zpestřit je tak, aby byly zážitkem pro děti i dospělé.“

Aby se při procházce děti nenudili, o to se starají i Lesy hl.m. Prahy a magistrát, instalují a udržují zábavné prvky

Naučná stezka Modřanskou roklí je dlouhá asi 2,4 kilometru a značí ji modrá turistická značka. Jednotlivá zastavení se věnují rekonstrukci lesa, teplomilným stepním společenstvím, potočnímu luhu, vodním biotopům, historii území, geologii a také ptactvu a dalším významným živočišným druhům. Každá zastávka je doplněna originálními a netradičními interaktivními prvky, panely s informacemi, fotografiemi a kvízovou hádankou k tématu.

Spustit audio