Muflony, daňky a divočáky mohou Brňané vidět v oboře Holedná. Sídlí na okraji města

Součástí obory Holedná je i ohrada pro divočáky - Foto: Lesy města Brna

Součástí obory Holedná je i ohrada pro divočákyFoto: Lesy města Brna

Brněnská obora Holedná představuje oázu klidu mezi sídlišti Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. Na 320 hektarech se nechová pouze takzvaná spárkatá zvěř, ale lokalita má za cíl nabízet celoročně odpočinkové místo pro obyvatele a návštěvníky jihomoravské metropole.

„Obora Holedná je vlastně v rámci republiky raritou. Výjimečné je právě to, že její prioritní funkcí není jenom oborní chov zvěře, ale také rekreace obyvatel. Výjimečná je samozřejmě i poloha obory, která se nachází v intravilánu města Brna,“ dodává Pavel Jordan ze Společnosti Lesy města Brna, která oboru obhospodařuje. 

Obora nenabízí jen možnost procházky mezi stromy a pohled na zvířata. Jak dodává Pavel Jordan, příchozí se mohou zabavit i jinak: „Pro to jsme tu vybudovali interaktivní naučnou stezku, kde jsou kromě informačních tabulí také různé edukativní herní prvky určené hlavně dětem.“ Návštěvníci se mohou dozvědět hlavně informace o zvěři, která v oboře žije. 

Děti se mohou nejen kochat přírodou, ale také si hrát - Foto: Hana Ondryášová

Děti se mohou nejen kochat přírodou, ale také si hrátFoto: Hana Ondryášová

„V oboře se nachází přibližně 250 kusů spárkaté zvěře. S divočáky do přímého kontaktu návštěvník přijít nemůže, protože prasata žijí ve zvláštní ohradě uprostřed obory. U muflonů a daňků je to ale jinak. A v poslední době se nám stává, že jsou hlavně daňci až příliš ochočení a nebrání se ani přímému kontaktu s návštěvníky. Při tom ale mohou nechtěně někoho zranit, třeba svým parožím,“ varuje Jordan. Správci obory proto i na tabulích nabádají návštěvníky, aby si od zvířecích obyvatel obory raději drželi odstup. 

Obora Holedná je přístupná celoročně, její branky se nikdy nezamykají. A Brňané této možnosti hojně využívají. Místo se stalo častým cílem procházek a oblíbili si ho navíc rekreační běžci. Někteří si do obory přicházejí zaběhat také večer po setmění s čelovými svítilnami. 

Autor:  Hana Ondryášová  (hon)
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace