Muzeum v Polici nad Metují ukazuje, co všechno je možné vyrobit z papíru

Miniaturní modely z papíru se vejdou do skořápky ořechu - Foto: Jiřina Mužíková

Miniaturní modely z papíru se vejdou do skořápky ořechuFoto: Jiřina Mužíková

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují nabízí pestrou přehlídku. Najdete tu modely evropských památek vedle válečných letadel, prehistorických lodí nebo pobřeží polského Baltu. Mezi několika stovkami exponátů nechybí papírové kostely, hrady, zámky, tovární a železniční celky. Z papíru jsou tu i zvířata.

Minimodely a papírová dílka v co nejmenším měřítku, vypracovaná ovšem do detailů, představují celou modelářskou disciplínu. Autoři se předhánějí v tvorbě co nejmenších modelů s často funkčními prvky. Ve skořápce vlašského ořechu tak můžete spatřit nákladní automobil, letadlo či motocykl. Na některé detaily budete ale potřebovat lupu. 

Vystřihnout a slepit papírový model si vyzkoušel snad každý čtenář oblíbeného časopisu ABC. Právě v něm dodnes vycházejí vystřihovánky a papírové stavebnice. Ne každý je ale tak zručný a trpělivý, aby věnoval stovky hodin a na některém projektu pracoval třeba i několik let. 

Takový tvůrce se pak může pochlubit třeba modelem historického letounu či bitevní lodi v měřítku 1:140. A aby byl model od předlohy k nerozeznání, počítají se díly, ze kterých je poslepován, na tisíce. V polickém muzeu najdete i věrný model Baltského pobřeží s loděmi i majáky. 

Památky z celé Evropy i unikátní noční Pražský hrad 

Místo vycpaniny papírový model - Foto: Jiřina Mužíková

Místo vycpaniny papírový modelFoto: Jiřina Mužíková

Z papíru se vyrábějí domy, ulice, čtvrtě i celá města. Unikátní diorámu Pražského hradu i se Zlatou uličkou tu najdete v „nočním“ osvětlení – právě takový model patří k unikátům muzea. Jeho autor Filip Ježek ho zpracoval ve velkorysých rozměrech 1 600 x 1 000 x 300 mm. Podobně velkolepý je také model nedokončeného chrámu Sagrada Familia ze španělské Barcelony. 

Vystřihování a slepování papírových modelů se nevěnuje mnoho žen, Jana Žuravnyjová ale tento koníček povýšila na profesní pomůcku. Jako učitelka přírodopisu totiž dětem nabídla místo klasických vycpaných zvířat vlastnoručně vyrobené papírové modely. A věřte, že orel bělohlavý, tesařík, kolibřík, želva nebo tygr jsou od modelů z plastu k nerozeznání. 

Autor:  Jiřina Mužíková  (muš)
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace