Na Berounce vede trasa nejstaršího přívozu. Plout můžete na výlet nebo do práce

Kazi přijíždí - Foto: Michaela Hermína

Kazi přijíždíFoto: Michaela Hermína

Řeku Berounku s jejími romantickými zákoutími si můžete užít i z lodi. Říká se jí Kazi a vozí zájemce nejen na výlet, ale i do práce. Jezdí totiž pendl po trase nejstaršího doloženého přívozu z roku 1158, který fungoval mezi Mokropsy a Kazínem. Zmínky o něm existují i ve Zbraslavské kronice. Mokropsy jsou částí města Černošice u Prahy.

Skála, která se tyčí vedle přívozu Kazín, je skutečně impozantní a není divu, že si právě na jejím vrchu podle pověsti postavila hradiště bájná kněžna Kazi. Existence hradiště se sice nikdy nepotvrdila, přesto právě legenda o Kazi dodává plavbě příjemný nádech tajemna. 

Loď Kazi je kopií výletních historických lodí konce 19. století. Má velmi nízký ponor – pouhých 45 centimetrů, takže může jezdit i na menších hloubkách. Ačkoliv vypadá archaicky, je vybavená nejmodernějšími přístroji a sonarem, Berounku proto brázdí opravdu bezpečně. 

Cestující, kteří spěchají do práce, mohou pro plavbu využít běžnou jízdenku pražské MHD. A nádraží Černošice – Mokropsy je od přívozu jen pár minut. Úsek, po kterém jezdí Kazi pendl, kapitán důsledně hlídá. Právě kvůli napojení na jízdní řád vlaků musí Kazi jezdit načas. Vzdálenost mezi břehy je malá, takže loď jezdí doslova „osmičkou“. 

Skála Kazín a vedle ní malý přívoz - Foto: Michaela Hermína

Skála Kazín a vedle ní malý přívozFoto: Michaela Hermína

Lodí se ale lze vydat i na celodenní výlet. Kazi jezdí výletní trasu až na přívoz Pláž, kde si v létě můžete zaplavat. A zaveze vás také až do Černošic, kde se dá nastoupit na vlak. Zastávek má na trase několik, a pokud si koupíte jízdenku na celý den, můžete podle jízdního řádu kdykoliv vystoupit a zase nastoupit. 

Okolí Berounky je v tomto místě skutečně překrásné. Z Mokropes na Pláž jedete divokou přírodou a často můžete mezi stromy vidět srny, ledňáčky nebo kance. U přívozu Pláž můžete vystoupit a prožít odpoledne na příjemné pískové pláži. Mimochodem právě v těchto místech byl ještě v 10. století brod. Cesta na druhou stranu vás naopak proveze kolem břehů Černošické vilové čtvrti přelomu 19. a 20. století. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace