Na náplavkách to žije. Vltavská nábřeží patří k nejatraktivnějším místům v Praze

Po ránu se potkáte jen s ptáky jak od Hitchcocka, pak už je na náplavce živo až do noci - Foto: Jolana Nováková

Po ránu se potkáte jen s ptáky jak od Hitchcocka, pak už je na náplavce živo až do nociFoto: Jolana Nováková

Dřív se na vltavském pobřeží nacházely soustavy mlýnů, vykonávala se hlučná a špinavá řemesla, stála tu skladiště všeho druhu a chudinské čtvrti. Dnes v Praze na kamenných nábřežích osázených alejemi objevíte desítky pěkných činžovních domů a řadu známých staveb. A náplavky zmíněných nábřeží jsou oblíbeným místem procházek.

Po dlouhá staletí byl vztah města k řece dvojaký. Vltava představovala klíčovou dopravní tepnu a zároveň překážku, hnací sílu mnoha živností, zdroj pitné vody i odpadní stoku, malebný krajinný prvek i neustálou hrozbu v podobě ničivých povodní. Vltavské pobřeží bylo periferií. Zásadní proměna nastala až ve druhé polovině 19. století, kdy probíhala výstavba nábřežních zdí a nových mostů. A náplavky těchto nábřeží ožily. 

Dnes tvoří náplavky součást Pražské památkové rezervace a patří k nejatraktivnějším částem města. Slouží nejen k lodní dopravě, ale též k volnočasovým aktivitám a k pořádání kulturních, gastronomických, sportovních a jiných akcí. 

Dnešní Rašínovo nábřeží s náplavkou vzniklo ve dvou etapách. První část od Palackého k Jiráskovu náměstí vznikla v letech 1870 - 1878 souběžně s mostem Palackého. Druhá část, od Palackého náměstí k Vyšehradské skále, byla dokončena v roce 1905 spolu s Vyšehradským tunelem. Výstavbě nábřeží tehdy muselo ustoupit starobylé Podskalí, svérázná osada pražských plavců a vorařů. Jejich každodenní život svázaný s řekou Vltavou připomíná jediná dochovaná stavba, bývalá podskalská celnice na Výtoni. 

Široká náplavka fungovala v úseku mezi Palackého a Jiráskovým mostem jako hlavní přístaviště Pražské paroplavební společnosti a výchozí bod populárních výletů do Štěchovic. Část mezi Palackého a železničním mostem původně sloužila také ke kotvení a rozebírání vorů plavených po řece do Prahy ze šumavských lesů. Poslední vory připluly do Prahy v roce 1947. 

Vede tudy hojně využívaná nejvýznamnější pražská cyklotrasa A2 - Foto: Jolana Nováková

Vede tudy hojně využívaná nejvýznamnější pražská cyklotrasa A2Foto: Jolana Nováková

V současnosti je Rašínovo nábřeží nejatraktivnějším a společensky nejživějším prostorem břehů Vltavy v centru Prahy. Návštěvníci odtud mají překrásný výhled na panorama Hradčan. Pořádají se tu koncerty, hudební festivaly, výstavy, můžete posedět na restauračních lodích. Loď Tajemství nabízí bohatý, nejen divadelní program od května až do zamrznutí. Pravidelně každou sobotu od 8 do 14 hodin se v prostoru náplavky konají oblíbené farmářské trhy. Odnést si můžete maso, ryby, mléčné výrobky, zeleninu, ovoce, bylinky, houby, pečivo a spoustu dalších dobrot a užitečných věcí. 

Tisíce cyklistů využívají vltavskou pravobřežní cyklotrasu A2, která v jedné své části vede také po náplavce Rašínova nábřeží. Je dlouhá 31 kilometrů, na severu Prahy na ni navazuje cyklotrasa směrem na Kralupy nad Vltavou a Mělník. Na jihu Prahy do Vraného nad Vltavou. 

Na Výtoni staví jeden z pražských přívozů, odveze vás na Císařskou louku nebo ke Smíchovské náplavce. Cestuje se na jízdenky MHD. A opět s nádherným výhledem na Hrad, Vyšehrad nebo na Tančící dům. 

Do příštího léta by v kobkách na náplavce, které dřív sloužily jako sklady, měly vzniknout galerie, kavárny a veřejné toalety. Vstupy do nich budou kruhové a otevírat se mají našikmo. Jejich zabezpečení má být připraveno na stoletou vodu. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace