Na okraji Lodhéřova stojí Luďkova Hračkolna. Všechny exempláře postavil jeden muž

Autorem hraček v Hračkolně je Luděk Fiala - Foto: Filip Černý

Autorem hraček v Hračkolně je Luděk FialaFoto: Filip Černý

Hračky nemusí být v dnešní době ani přecpané elektronikou, ani vyrobené z barevných plastů. Nevěříte? Přesvědčit se můžete v jihočeské obci Lodhéřov nedaleko Jindřichova Hradce. Tvůrce hraček Luděk Fiala přestavěl stodolu u svého stavení číslo popisné 15 na originální dětskou hernu, kterou nazval Luďkovou Hračkolnou.

Jde o stálou výstavu autorských dřevěných hraček Luďka Fialy. Autor hračky nazývá polostavebnicemi. Řadu jeho výtvorů lze totiž rozložit a udělat z nich něco jiného. Hasičské auto tak můžete předělat na koloběžku, z kočárku sestavíte nákupní vozík. 

Nechybí ani klasické výrobky, jako jsou různé figurky vojáků, indiánů nebo třeba lodičky a letadýlka. Některé kousky jsou záměrně nedodělané, aby je doma mohli rodiče s dětmi společně dotvořit. Většina hraček je určena předškolákům. V Hračkolně si s nimi mohou libovolně hrát, pod střechou mají navíc k dispozici i pískoviště. 

Luděk Fiala se zároveň věnuje sbírání starých šicích strojů. Na některých šije textilní doplňky ke svým hračkám. Výstavka šicích strojů je také součástí Hračkolny. Starším dětem a dospělým je pak určeno zákoutí nazvané Stará půda, kde se můžou probrat starým harampádím, stejně jako na každé staré půdě. A také obdivovat historické hračky. 

Vstup do lodhéřovské Luďkovy Hračkolny je zdarma. Návštěvní hodiny nejsou stanoveny, proto si musíte prohlídku předem telefonicky dohodnout. 

Autor:  Filip Černý
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace