Nad obcí Lipovec vzniká při mrazech utajený ledový poklad. Každý den mění podobu

Ledopád nad Lipovcem má asi deset metrů na výšku - Foto: Šárka Kuchtová

Ledopád nad Lipovcem má asi deset metrů na výškuFoto: Šárka Kuchtová

Mrazivé počasí nepřináší jen útrapy, ale dokáže i příjemně kouzlit. Teploty hluboko pod nulou způsobí, že zamrznou rybníky a řeky a svoji ledovou podobu získávají i horské bystřiny. A tak vás může nečekaným ledopádem překvapit zimní procházka krajinou, kterou třeba dobře znáte.

Jeden krásný ledový útvar se nachází na bystřině, která pramení na úpatí Železných hor mezi obcemi Lipovec a Bílý Kámen na Chrudimsku a vlévá se do Starkočského potoka. Po sto metrech od pramenu se dostává na hranu skály a po ní stéká prudce dolů. A když teploty klesnou k 15 stupňům pod nulou, stačí dva dny a skála se zahalí do souvislého ledového krunýře. 

Voda pod ním i po jeho povrchu ale stále stéká, a tak se ledopád každý den mění. Závisí pak na průběhu teplot, na množství vody a na slunci, které do úzké úžlabiny v odpoledních hodinách pouští své paprsky, jaký bude mít ledopád sílu a tvar a také jak dlouho na skále vydrží. Ledopád je vysoký asi deset metrů a v nejširším bodě má přibližně tři metry. 

K ledopádu nad Starkočským potokem můžete dojít hned třemi cestami. Buď od Lipovce polní cestou k rybníku a pak už přímo vzhůru, nebo z druhé strany od osady Bílý Kámen, anebo od vesnice Březinka. Ledopád najdete na území Chráněné krajinné oblasti Železné hory a podle toho by se měl návštěvník při jeho hledání chovat. 

Poslední úsek se jde po zamrzlé hladině potoka - Foto: Šárka Kuchtová

Poslední úsek se jde po zamrzlé hladině potokaFoto: Šárka Kuchtová

Vlastimil Hloupý ze společnosti Přátelé Železných hor objevil tento ledopád úplnou náhodou, při jedné z jeho procházek lesem. Ledopád popsal a pro zájemce k němu pořádá výpravy. Ledopád totiž není zanesen v žádné mapě a často o něm nevědí ani místní obyvatelé. Cestu se ale nedoporučuje příliš odkládat, protože jakmile se teplota dostane do plusových čísel, ledopád se začíná měnit ve vodopád. 

A pokud k němu budete chtít zamířit, nezapomeňte na dobré obutí. A třeba se výlet k ledopádu stane vaší každoroční tradicí. Jisté je, že bude pokaždé vypadat trochu jinak. A pokud byste k němu chtěli vyrazit i s odborným doprovodem, můžete si domluvit bezplatnou výpravu k ledopádu na této adrese

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas