Nad Vizovicemi stojí Janův hrad. Původně šlo o obyčejné selské stavení

Janova hora leží zhruba 495 metrů nad Vizovicemi - Foto: Saskia Mišová

Janova hora leží zhruba 495 metrů nad VizovicemiFoto: Saskia Mišová

Nad Vizovicemi, zhruba 20 kilometrů od Zlína, stojí v kopcích a lesích ukrytá tajemná polorozpadlá stavba. Ačkoli se jedná o bývalé hospodářské stavení či lépe řečeno hospodářský dvůr z počátku 18. století, místní mu neřeknou jinak než Janův hrad.

Janův hrad neboli Prokopovský dvůr vznikl kolem roku 1710 jako hospodářský objekt, který sloužil k chovu dobytka a pěstování hospodářských plodin. A proč se mu tedy říká Janův hrad? 

„Oni to tak nazvali Vizovjani. V minulosti panství vlastnili tři zámečtí páni a jeden z nich to přestavěl na myslivnu ve stylu romantické zříceniny hradu. Nejdřív se tomu říkalo Starý hrad. A Vizovjani to nazvali Janův hrad, protože stojí na Janově hoře,“ říká Josef Husek, předseda spolku Janův hrad Vizovice 

Posledním stálým obyvatelem Janova hradu byl do roku 1990 hajný. Po jeho smrti objekt krátkou dobu využívali skauti. Od roku 1993 je ale Janův hrad opuštěný a od požáru v roce 1995 chátral. 

Janův hrad neboli Prokopovský dvůr vznikl kolem roku 1710 jako hospodářský objekt - Foto: Saskia Mišová

Janův hrad neboli Prokopovský dvůr vznikl kolem roku 1710 jako hospodářský objektFoto: Saskia Mišová

V roce 2013 nastala v historii Prokopovského dvora velká změna. Vzniklo Občanské sdružení Janův hrad Vizovice, které iniciovalo projekt na záchranu „Janova hradu“ a nyní se o objekt stará. Byla zahájena konzervace stěn, úprava okolí stavby a renovace blízké historické studny, která je hluboká 22,5 metru. 

„Janova hora leží zhruba 495 metrů nad Vizovicemi, je na červené turistické značce a z Vizovic je cesta asi dva kilometry dlouhá. Turistická značka pak pokračuje dál do Luhačovic,“ říká Husek. 

Místo, kde Janův hrad stojí, má podle jeho slov i genius loci - duch místa. I proto spolek na Janově hoře vybudoval výletní místo jak pro obyvatele Vizovic, tak pro výletníky z celého Zlínského kraje. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas