Naučná stezka o koních na okraji Dobronína vede přímo mezi koňskými výběhy

Martin Křižan u třetího zastavení naučné stezky - Foto: Irena Šarounová

Martin Křižan u třetího zastavení naučné stezkyFoto: Irena Šarounová

Na Vysočině mezi Jihlavou a Polnou na okraji Dobronína leží ranč Ztracená podkova. Chovají tam koně, nabízejí ustájení koňákům ze širokého okolí a teď vybudovali i naučnou stezku. Není náročná, není příliš dlouhá, ale dozvíte se na ní o koních to nejdůležitější.

První dvě zastavení naučné stezky najdete přímo v obci Dobronín, kde mimo jiné uvidíte, co všechno je možné za koně zapřáhnout. Nejatraktivnější část ale začíná až u rodinného ranče Ztracená podkova. 

To, že tady jde hlavně o koně, poznáte podle velké sochy, kterou pro ranč vyrobil známý sochař z Vysočiny Michal Olšiak. Ovšem není to jen umělecké dílo nebo poutač. Stojí na dětském hřišti a dětem nikdo nebrání zapojit ho do svých her. Vraťme se ale na naučnou stezku. 

Od třetího zastavení, které vás poučí o počtech koní v České republice, nebo o jezdeckých sportech, vede dřevěná lávka, která usnadní přechod přes teď právě rozbahněný koňský výběh a pak i přes Ždírecký potok. Cestou se z cedulí dozvíte, kde jsou na Vysočině jezdecké stezky a stanice. 

Arabský plnokrevník s typickou štičí hlavou - Foto: Irena Šarounová

Arabský plnokrevník s typickou štičí hlavouFoto: Irena Šarounová

„My jsme jezdecká stanice. Tady se můžete s koněm i ubytovat. Jsou jezdci, kteří jezdí i stokilometrové trasy, takže si po cestě dají třeba tři zastávky a my jsme jednou z nich,“ vysvětluje majitel ranče Martin Křižan. 

Lávka končí a vy se v tomto místě dostanete na travnatou úzkou stezku mezi koňskými výběhy. Informační cedule vyjmenovává plemena koní. „Často se mě lidé ptají, proč je kůň chladnokrevný a proč je teplokrevný. To jsem se tady snažil vysvětlit,“ říká u jedné z nich Martin Křišťan. 

O pár metrů dál jednoduché kresby ukazují, jak se kůň „tváří“, když je rozzlobený, spokojený nebo smutný. „Každé to zastavení je dělané na místě mezi koňskými výběhy, aby to, co je napsáno na tabuli, bylo hned možné vidět i v praxi,“ dodává Martin Křižan. 

Více informací najdete na internetových stránkách www.ztracenapodkova.cz

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace