Navštívili jste v Českém Krumlově podzemí? Vydejte se do tamního grafitového dolu

Jaké to je být horníkem si můžete vyzkoušet sami při návštěvě muzea Grafický důl v Českém Krumlově - Foto: Zdeněk Zajíček

Jaké to je být horníkem si můžete vyzkoušet sami při návštěvě muzea Grafický důl v Českém KrumlověFoto: Zdeněk Zajíček

Možná si řeknete, že Český Krumlov už jste navštívili, nebo že ho dokonce znáte jako své boty. Koneckonců nebylo by divu, město zapsané na seznamu kulturního a historického dědictví UNESCO je jedním z nejnavštěvovanějších v republice. Ale byli jste v krumlovském podzemí?

Nemyslíme slavné Václavské sklepy pod zámkem, ale skutečné podzemí. Český Krumlov je totiž prokutaný křížem krážem. Dolovalo se tam stříbro, zlato a grafit. „Nejstarší písemná zmínka o dobývání stříbra a zlata v Českém Krumlově a jeho okolí pochází z roku 1475,“ potvrzuje Viktor Weiss z Hornického spolku v Českém Krumlově, horník tělem i duší, který se tomuto povolání upsal už v mládí. 

Největší rozkvět těžby nastal mezi lety 1519 a 1550. Tehdy byla v Krumlově zřízena tavírna. Dodnes tu najdete i stejný pomístní název čtvrti, kde sídlí Střední umělecko-průmyslová škola Svaté Anežky České. Ještě za Viléma z Rožmberka bylo dolování na jeho panství úspěšné. To dokazuje jeden z jeho dopisů, kde stojí, že velké náklady, které do těchto dolů vložil, se mu bohatě vrátily. Pak ale přestala těžba zlata a stříbra vydělávat. 

Sám Viktor Weiss se horníkem vyučil a pracoval v dole, který můžete osobně navštívit jako muzeum Grafitový důl Český Krumlov. Čeká vás prohlídka, před kterou vyfasujete hornickou přilbu, holínky, svítilnu a speciální kombinézu. Do nitra dolu vás pak odveze pravý hornický vláček, ovšem zpátky už budete muset šlapat sami. Pochopitelně za dohledu a odborného výkladu průvodce. 

Grafitový důl je v Krumlově nejmladší 

Jaké to je být horníkem si můžete vyzkoušet sami při návštěvě muzea Grafický důl v Českém Krumlově - Foto: Zdeněk Zajíček

Jaké to je být horníkem si můžete vyzkoušet sami při návštěvě muzea Grafický důl v Českém KrumlověFoto: Zdeněk Zajíček

Grafitový důl je podstatně mladší než jeho ostatní českokrumlovští bratři. Byl založen v roce 1975 , čímž se stal nejmladším grafitovým dolem v České republice. „V Českém Krumlově se těžilo stříbro a grafit,“ shrnuje Viktor Weiss s tím, že dobývání zlata nebývalo tak výnosné, protože zlaté žíly byly velice slabé. 

Stará důlní díla, přesněji řečeno dnes již zazděné nebo jinak zabezpečené vchody do nich, najdete v Českém Krumlově na několika místech, například v Rybářské ulici nebo v části Plešivec na takzvaném Svatém Duchu. Poddolována je i řeka Vltava. Právě časté průniky vody z řeky do důlních šachet byly jednou z příčin ukončení těžby. 

Původně se podle Viktora Weisse těžilo hlavně pod Křížovou horou, na kterou je také moc příjemný výstup a odkud si můžete Krumlov prohlédnout z úplně jiné perspektivy, než ho lidé běžně znají. Naposledy kutali horníci ve štole sv. Jan Nepomucký pod Křížovou horou v roce 1849 a tím skončila i historie dolování stříbra a zlata v okolí Českého Krumlova. 

Zůstala tu jen těžba grafitu, ale ani ta nebyla rozhodně nijak zanedbatelná. Historické zdroje uvádějí, že ještě v 70. letech minulého století pracovalo v jihočeských grafitových dolech na tisíc havířů. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace