Nefalšovaná gotika v Českých Budějovicích. Z Rabenštejnské věže na vás dýchne historie

Rabenštejnská věž v Českých Budějovicích - Foto: Andrea Zahradníková

Rabenštejnská věž v Českých BudějovicíchFoto: Andrea Zahradníková

Mezi nejstarší památky Českých Budějovic patří gotická Rabenštejnská věž. Pochází ze 14. století, kdy byla součástí městských hradeb a do dnešní doby se zachovala právě část hradebního ochozu. V jejích útrobách najdete výstavu historických zbrojí, především na vás ale z celého místa dýchne kus historie.

Rabenštejnská věž stojí kousek od Mariánského náměstí za stromy místního parku jménem Sady. Samotné stromy jsou také důležité, protože v nich sídlí havrani. Možná právě kvůli nim získala věž své jméno, od německého rabe - havran. Další teorie o vzniku názvu ale zmiňuje církevního hodnostáře ze zdejšího dominikánského kláštera Wolfganga Rabensteina. 

„Je to jedna z mála věží, které byly vůbec zachovány, ostatní buď lehly popelem, nebo byly zbořeny při rozrůstání města,“ říká při prohlídce Iva Reitingerová, která provozuje prodejní galerii řemesel a která vám třeba i mimo sezonu poskytne klíč k prohlídce věže. 

„Ale i Rabenštějnské věži hrozil zánik ať už při požáru města nebo při výbuchu střelného prachu, který tady býval uskladněný,“ říká Iva Reitingerová a dodává, že o věž měl zájem i podnikatel Adalbert Lanna mladší, který ji chtěl v roce 1872 od města odkoupit jako stavební parcelu pro své další podnikatelské plány. Lanna ovšem neuspěl. Už tehdy si městská rada osvíceně uvědomila, že věž je vzácnou památkou a neprodala ji. 

Dodejme, že se jménem rodiny Lannů je spojena jak koněspřežka a čilý obchodní ruch kolem ní, tak i nedaleká loděnice, kde se dovážené zboží překládalo a vozilo dál po Vltavě až třeba do Hamburku. 

Expozice historické zbroje - Foto: Andrea Zahradníková

Expozice historické zbrojeFoto: Andrea Zahradníková

Věž ze 14. století má tři poschodí s ochozem na vnitřní straně hradeb, tedy obranného systému, který kdysi vedl kolem celého centra Českých Budějovic. Úplně nahoře uvidíte typicky gotickou vysokou valbovou střechu s dochovaným pozdně gotickým krovem. 

Jednotlivá patra rozdělovaly ploché trámové stropy. Přízemí bylo přístupné pouze žebříkem z prvního patra. Spodek věže využívalo totiž město jako vězení. Seděli tady hříšníci souzení za dluhy, urážky na cti, výtržnosti, nalévání nekvalitního vína a podobně. Při rekonstrukci v roce 2000 ale řemeslníci objevili ještě za vstupem do věže dosud neznámý podzemní klenutý prostor. 

Dodnes se dají dohledat informace, že věž byla obydlená, a to dokonce i po druhé světové válce, údajně až do 70. let. Město už do ní ale nezavedlo elektřinu ani plyn. Dnes tu najdete expozici kovářských výrobků s replikami historické zbroje i dalších rukodělných řemesel. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace