Největší ledopády Krušných hor jsou ukryté uprostřed lesů. Vytváří tři kaskády

Kýšovické ledopády tvoří tři kaskády. V dlouhém kopci voda překonává čtyři stupně a dohromady padá z výšky asi 25 metrů. Horní část ledopádů je široká kolem 18 metrů - Foto: Eva Bucharová

Kýšovické ledopády tvoří tři kaskády. V dlouhém kopci voda překonává čtyři stupně a dohromady padá z výšky asi 25 metrů. Horní část ledopádů je široká kolem 18 metrůFoto: Eva Bucharová

Největší přírodní ledopády Krušných hor se jmenují podle blízké obce Kýšovice. Nachází se v lese na bezejmenném přítoku, který se vlévá do Prunéřovského potoka. Cesta k nim není snadná, jelikož se nemůžete spolehnout na žádnou značenou stezku. Musíte se držet pokynů.

Kýšovické ledopády tvoří tři kaskády. V dlouhém kopci voda překonává čtyři stupně a dohromady padá z výšky asi 25 metrů. Horní část ledopádů je široká kolem 18 metrů. 

Vyrazit za nimi můžete od farmy ve Výsluní nad Chomutovem. Přejdete přes louku, a když narazíte na rokli s potůčkem, budete se držet jejího levého břehu. 

Pak musíte bedlivě sledovat cestu. Dalším důležitým vodítkem pro vás budou tři srostlé stromy. Pokud k nim ve správnou chvíli odbočíte a prolezete skrz větve spadlé jedle, ocitnete se téměř u ledopádů. 

K ledopádům se můžete zkusit dostat také cestou po modré turistické trase kolem Hasištejna, která vede přes chatovou osadu proti proudu Prunéřovského potoka. Rychlá, ale náročná trasa vede přímo z Kýšovic. 

Potok tady zurčí a proplétá se mezi kameny. V létě se tak můžete i několikrát brodit. V zimě, když se vytvoří ledopády, se dostanete až na místo suchou nohou, přesto buďte velmi opatrní, cesta je kluzká se spoustou velkých kamenů a popadaných stromů. 

Autor:  Eva Bucharová
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas