Největší obytnou roubenku v Čechách mají v Kravařích na Českolipsku

Vísecká rychta v Kravařích - Foto: Tomáš Beneš

Vísecká rychta v KravaříchFoto: Tomáš Beneš

Po Česku je roztroušená celá řada malebných a památkově chráněných roubenek, které dýchají prastarou a mnohdy i pohádkovou atmosférou. V Libereckém kraji jich je hned několik. Třeba Kopicův a Dlaskův statek v Českém ráji, kde se natáčely oblíbené české pohádky. O něco méně známá je Vísecká rychta v Kravařích na Českolipsku.

Vísecká rychta drží údajně jeden rekord. Jde pravděpodobně o největší obytnou roubenou stavbu v Čechách. Malebnou roubenku, která vypadá jako z románu Boženy Němcové, si můžete projít s průvodcem nebo jen tak sami bez odborného výkladu. 

Vybavení malebné roubenky - Foto: Tomáš Beneš

Vybavení malebné roubenkyFoto: Tomáš Beneš

Zalíbí se vám určitě už v hlavní světnici v přízemí. Jde o nejdůležitější obytnou místnost v celém domě, kde se odehrávalo i různé úřadování rychtáře. Díky prastarému, překrásně vyřezávanému a malovanému nábytku a také dřevákům postaveným ledabyle pod postelí máte pocit, jako byste se rázem přenesli do dějiště vesnického románu. 

Máselnice, necky a starodávné žehličky 

Prohlédnete si také černou kuchyni, kde vás nejspíš ohromí obrovský průduch, starý komín – dýmník. K vidění jsou tu i obrovské díže na zadělávání těsta na chleba, v dalších místnostech pak máselnice nebo moučnice na skladování mouky. 

Interiér největší české obytné roubenky - Foto: Tomáš Beneš

Interiér největší české obytné roubenkyFoto: Tomáš Beneš

A v další části roubenky mohou ženy v duchu vzdát hold moderním vymoženostem při návštěvě expozice věnované někdejšímu praní prádla. Muzeu se totiž podařilo získat řadu mandlů, necek, valch i starodávných žehliček. 

„Pořádáme také různé akce, při kterých některé z historických exponátů uvádíme do provozu, takže je možné si tu například na sucho vyzkoušet mandlování z dob našich babiček a prababiček,“ říká Jitka Cidlinová z Muzea v České Lípě, která Víseckou rychtou provádí návštěvníky. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace