Nová rozhledna Milada u Orlické přehrady nabízí výhled i na meandry Vltavy

Rozhledna Milada získala své jméno po mamince stavitele a majitele Radomila Kessla - Foto: Markéta Vejvodová

Rozhledna Milada získala své jméno po mamince stavitele a majitele Radomila KesslaFoto: Markéta Vejvodová

Rozhledny jsou velmi populární a stěží najdete kopec s krásnou vyhlídkou, na kterém by nějaká nestála. Často vznikají na nově postavených vysílačích. O to je sympatičtější, když někdo postaví rozhlednu zcela nově a při její stavbě myslí pouze na turisty.

A přesně taková je rozhledna Milada, která vyrostla na kopci Krchov nedaleko Orlické přehrady u osady Přední Chlum. Otevřena byla letos v létě a její architektura a především jedinečný rozhled přilákal už desetitisíce návštěvníků. 

Rozhledna Milada získala své jméno po mamince stavitele a majitele Radomila Kessla. Kopec Krchov znal, protože tam kdysi s kamarády létal na rogalu. Krchov je vysoký 489 metrů, je trochu schovaný, ale přesto nabízí překrásné výhledy. 

Pohled na Orlickou přehradu je úchvatný především odpoledne, kdy se zapadající sluníčko zrcadlí na hladině. Při dobré viditelnosti dohlédnete až na Šumavu a česko-německé hranice. Překrásný je ale také rozhled po nejbližším okolí. Jako na dlani máte pod sebou Solenickou podkovu, vrch Maková, Kamýk nad Vltavou, Brdy. A také si můžete vychutnat pohled na klikatící se tok Vltavy směrem ku Praze. 

Ocelové prvky na dřevěné konstrukci 

Už samotný pohled z kopce Krchov je krásný - Foto: Markéta Vejvodová

Už samotný pohled z kopce Krchov je krásnýFoto: Markéta Vejvodová

Rozhledna Milada je sympatická i svou konstrukcí. Její autoři se zjevně inspirovali tradičními turistickými rozhlednami počátku 20. století. Milada je dřevěná s ocelovými prvky. Na některých místech má místo zábradlí pletené sítě, aby si turisté maximálně vychutnali výhled v celé šíři. 

Turisté, kteří trpí závratěmi, mohou v několika patrech využít menších balkonů, které jakoby vystupují z celkové konstrukce a mají dřevěné plošiny a zábradlí. Na samotný vrchol musíte projít celkem devíti patry a vystoupat po 144 schodech. Pak vás z výšky téměř 30 metrů čeká opravdu jedinečný výhled. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace