Nový a zároveň starý. Domek na vrcholcích Krušných hor vás vrátí do minulosti

Krušnohorské muzeum na Lesné - Foto: Lenka Šobová

Krušnohorské muzeum na LesnéFoto: Lenka Šobová

Osada Lesná má jen tři domy s adresou. Najdete v ní ale také Krušnohorské muzeum, před kterým na trávníku leží staré zemědělské náčiní. Nenápadný domek ukrývá autentický interiér své doby, díky čemuž návštěvníkům umožňuje vrátit se v Krušných horách v čase.

Krušnohorské muzeum na Lesné vzniklo v roce 2010, ale úmyslně nevypadá jako novostavba. Připomíná totiž současné generaci historii pohraničí. 

„Je to replika domu, který stával v Lesné. Původně byl asi o 200 metrů výš. Jeho plány jsme našli v archivu díky bývalé ředitelce mosteckého muzea,“ vysvětluje Antonín Herzán, který muzeum na Lesné provozuje. 

Postavili ho tu proto, aby ukázali, jak Lesná vypadala před odsunem původního obyvatelstva. Dnes je to jen pár domů skoro na konci světa. Silnice tu končí. Osada na hranici mosteckého a chomutovského okresu je stranou od silnic, kterými jedete odněkud někam. Najdete tu infocentrum, hotel, muzeum a v současné době i staveniště. „Stavíme další objekt. Tentokrát to bude hrázděný dům, který si dříve mohli postavit jen ti movitější,“ říká Herzán. 

Musí se přistavovat 

Krušnohorské muzeum na Lesné vzniklo v roce 2010, ale úmyslně nevypadá jako novostavba - Foto: Lenka Šobová

Krušnohorské muzeum na Lesné vzniklo v roce 2010, ale úmyslně nevypadá jako novostavbaFoto: Lenka Šobová

Do stávajícího muzea se už nic nevejde. Stará stavení nebývala velká. Většina prostoru patřila hospodářským zvířatům. Lidé měli kuchyň a světnici. Srdcem domu byla kamna, kolem kterých se točilo úplně všechno. U kamen se vařilo, spalo, sušili se oděvy i bylinky. Postel ale dnes ve světnici nenajdete. „Měla by tu být, ale nevejde se. Když sem přijde třicetičlenná školní výprava, stěží se sem všichni naskládáme. S postelí by to nešlo už vůbec,“ usmívá se muž, který do Lesné vrátil život. 

V malém Krušnohorském muzeu, které je otevřené sedm dní v týdnu, se čas od času konají speciální akce. Třeba 21. října se bude šlapat zelí. „Muži krouhají a ženy oblečené do místních krojů šlapou. Objednali jsme tunu zelí a budeme šlapat celý den,“ láká k návratu do časů dávno minulých Antonín Herzán. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace