Nový a zároveň starý. Domek na vrcholcích Krušných hor vás vrátí do minulosti

11. říjen 2017
Česko – země neznámá

Osada Lesná má jen tři domy s adresou. Najdete v ní ale také Krušnohorské muzeum, před kterým na trávníku leží staré zemědělské náčiní. Nenápadný domek ukrývá autentický interiér své doby, díky čemuž návštěvníkům umožňuje vrátit se v Krušných horách v čase.

Krušnohorské muzeum na Lesné vzniklo v roce 2010, ale úmyslně nevypadá jako novostavba. Připomíná totiž současné generaci historii pohraničí.

„Je to replika domu, který stával v Lesné. Původně byl asi o 200 metrů výš. Jeho plány jsme našli v archivu díky bývalé ředitelce mosteckého muzea,“ vysvětluje Antonín Herzán, který muzeum na Lesné provozuje.

Postavili ho tu proto, aby ukázali, jak Lesná vypadala před odsunem původního obyvatelstva. Dnes je to jen pár domů skoro na konci světa. Silnice tu končí. Osada na hranici mosteckého a chomutovského okresu je stranou od silnic, kterými jedete odněkud někam. Najdete tu infocentrum, hotel, muzeum a v současné době i staveniště. „Stavíme další objekt. Tentokrát to bude hrázděný dům, který si dříve mohli postavit jen ti movitější,“ říká Herzán.

Musí se přistavovat

Do stávajícího muzea se už nic nevejde. Stará stavení nebývala velká. Většina prostoru patřila hospodářským zvířatům. Lidé měli kuchyň a světnici. Srdcem domu byla kamna, kolem kterých se točilo úplně všechno. U kamen se vařilo, spalo, sušili se oděvy i bylinky. Postel ale dnes ve světnici nenajdete. „Měla by tu být, ale nevejde se. Když sem přijde třicetičlenná školní výprava, stěží se sem všichni naskládáme. S postelí by to nešlo už vůbec,“ usmívá se muž, který do Lesné vrátil život.

Krušnohorské muzeum na Lesné vzniklo v roce 2010, ale úmyslně nevypadá jako novostavba

V malém Krušnohorském muzeu, které je otevřené sedm dní v týdnu, se čas od času konají speciální akce. Třeba 21. října se bude šlapat zelí. „Muži krouhají a ženy oblečené do místních krojů šlapou. Objednali jsme tunu zelí a budeme šlapat celý den,“ láká k návratu do časů dávno minulých Antonín Herzán.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.