O životě včel, jejich chovu i stáčení medu, se dozvíte v Chlebovicích u Frýdku-Místku

Medomed - Foto: Artur Kubica

MedomedFoto: Artur Kubica

Budova starobylého fojtství v Chlebovicích u Frýdku-Místku je poprvé zmíněna v kronikách v roce 1326, a to v listině biskupa Konráda. Před rokem 1986 z ní už však byla jen ruina na zboření. Místní lidé se ale pustili do oprav a následně v ní zdejší nadšenci v roce 1995 zřídili včelařský skanzen a muzeum včelařství.

V muzeu jsou umístěny úly od těch nejstarších slaměných až po nejnovější úly z tvrzeného polystyrenu. Uvidíte zde i řadu medometů včetně toho prvního, tedy nejstaršího. Za dvacet let existence muzea se právě sbírka medometů stala jednou z největších na světě. Nechybí zde ani medaile, odznaky a známky s včelařskou tematikou. 

Muzeum včelařství v Chlebovicích - Foto: Artur Kubica

Muzeum včelařství v ChlebovicíchFoto: Artur Kubica

Mezi exponáty je i dekret Marie Terezie o včelařství. Ve včelařském domě se konají kurzy, přednášky, výstavy i oslavy. V medovém sklípku zraje medovina a proslulý medový likér "Místecký Medák". A nechybí tady ani včelařská prodejna se vším možným, co práce se včelami vyžaduje. 

Pokud chcete vidět, jak se vytáčí med, jak vypadá různé včelařské náčiní a rádi byste nahlédli do včelařské kuchyně, pak je návštěva ve včelařském muzeu v Chlebovicích dobrý tip na sobotní výlet, a to i teď v zimě, protože včely spí a ti, kteří se jich bojí, nemusí tak mít strach ze žihadel. Návštěvu je ale nutné předem domluvit. 

Muzeum včelařství v Chlebovicích - Foto: Artur Kubica

Muzeum včelařství v ChlebovicíchFoto: Artur Kubica

Staré fojtství v Chlebovicích u Frýdku-Místku z roku 1750 není jenom včelařská expozice, ale také se na půdě stavení dozvíte hodně z historie Chlebovic, o jejich vzniku, době předválečné i o tom, jak si vedly v období války, o ochotnickém spolku, budově fojtství a tak dále. 

Muzeum je otevřeno pro hromadné zájezdy po předchozí domluvě kdykoliv. Jinak od dubna do října v úterý a ve středu od 9 do 13 hodin. Ve čtvrtek a v pátek od 13 do 17 hodin. A v sobotu od 9 do 12 hodin. 

Autor:  Artur Kubica
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas