Ocmanická rozhledna měří jen 15 metrů. Přesto nabízí nezapomenutelný výhled

Rozhledna Ocmanice - Foto: Irena Šarounová

Rozhledna OcmaniceFoto: Irena Šarounová

Rozhledny rostou po České republice jako houby po dešti. Jedna velice specifická stojí u Ocmanic, kousek od Náměště nad Oslavou. Čím je zvláštní? Je poměrně malá, takže se při výstupu ani příliš nezadýcháte. Ocmaničtí totiž dobře využili nezalesněný kopec nad obcí.

Ocmanická rozhledna vznikla díky dobrému nápadu. Obec potřebovala rekonstruovat vodárnu na kopci a někdo ze zastupitelů navrhl, že zařízení stojí na nejvyšší kótě v blízkém okolí. Proč tam tedy nepostavit rozhlednu. Nápad se ujal a dnes stojí v těsné blízkosti vodárny osmiboký jehlan ze smrkového dřeva s ocelovou šroubovicí schodiště uprostřed. 

Rozhledna tvarem trochu připomíná indiánský stan, ale osm stran má jiný důvod. „Je to osm písmen názvu obce,“ vysvětluje starostka Ocmanic Věra Filipčíková. Do útrob vodárny je možné nahlédnout oknem. 

Příjezdová cesta od Náměště - Foto: Irena Šarounová

Příjezdová cesta od NáměštěFoto: Irena Šarounová

Kopec nad Ocmanicemi je vysoký 428 metrů a je holý, nezalesněný. Rozhledna tak nemusela být vysoká. Stačilo pouhých 15 metrů. Na vyhlídkovou plošinu vede padesát schodů, takže se člověk ani příliš nezadýchá. Branka je otevřená celoročně. „Jenom v době námrazy se musí uzavírat, aby tady nikdo neuklouznul, a nahoře se může pohybovat maximálně osm lidí,“ dodává starostka. 

I těch 15 metrů výšky rozhledny stačí ke krásnému výhledu do okolí. Jako na dlani budete mít tři kilometry vzdálenou Náměšť nad Oslavou s jejím zámkem na kopci, nebo Haugwitzovu alej, cestu, po které jezdívali bývalí majitele panství. 

Obec Ocmanice nabízí na svých internetových stránkách www.ocmanice.cz možnost virtuální vyhlídky z rozhledny. Realita je ale samozřejmě mnohem lepší. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace