Okolí přehrady Slezská Harta nabízí romantikům kus panenské přírody

Slezská Harta slouží také jako zdroj užitkové vody pro Ostravsko - Foto: Obecní úřad Leskovec

Slezská Harta slouží také jako zdroj užitkové vody pro OstravskoFoto: Obecní úřad Leskovec

Čistá voda a nedotčená okolní příroda. To jsou největší lákadla, která přitahují turisty ke Slezské Hartě na Bruntálsku. Tato nejmladší přehrada u nás leží na řece Moravici. Je devátá největší v České republice a budovat se začala v roce 1987. Dokončena byla přesně o deset let později.

Stavitelé počítali s tím, že se bude pozvolna napouštět zhruba dalších deset let. Čáru přes rozpočet jim však udělaly ničivé povodně v roce 1997. Ty totiž doslova zaplavily prázdnou nádrž tak, že o rok později byla docela plná. Funkci protipovodňové ochrany tak splnila na výbornou. 

Slezská Harta slouží také jako zdroj užitkové vody pro Ostravsko, využívá se pro výrobu energie, pro chov ryb a v neposlední řadě jako místo pro rekreaci. Turistický ruch se zde však rozvíjí zvolna. Díky tomu si okolí přehrady stále udržuje punc panenské přírody. 

Vodu brázdí kopie lodi Kryštofa Kolumba 

Velkým lákadlem hlavní sezóny je možnost vyhlídkových plaveb po přehradě - Foto: Obecní úřad Leskovec

Velkým lákadlem hlavní sezóny je možnost vyhlídkových plaveb po přehraděFoto: Obecní úřad Leskovec

Velkým lákadlem hlavní sezóny je možnost vyhlídkových plaveb po přehradě. Jedna z lodí, která brázdí vody Slezské Harty, představuje věrnou kopii slavné lodi Kryštofa Kolumba, s níž objevil Ameriku. Zdejší Santa Maria je však mnohonásobně menší, ale jistě stejně krásná. 

Hráz, která byla použita na Slezské Hartě, je označena cizím termínem rockfill. Jednoduše řečeno, jedná se o sypanou hráz zpevňovanou betonem. A právě muž, který významně přispěl ke zkoumání železobetonu, leskovecký rodák Rudolf Saliger, je zmiňován na jednom z panelů naučné stezky. Je nazvána Zatopené osudy a projít si ji můžete, pokud se vydáte do Leskovce nad Moravicí. 

Na pěti zastaveních vedoucích od tamního informačního centra se postupně seznámíte nejen se stavbou této přehrady, ale také s osudy lidí, kteří kvůli její výstavbě přišli o svůj domov. Když se ostatně dáte do řeči s místními, zjistíte, že na velkou proměnu místa, kde žili, si stále ještě nezvykli. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace