Partyzánská stezka u Nové Huti připomíná pobyt výsadkářů oddílu Mistr Jan Hus

Místo najdete snadno. Leží na modré turistické trase - Foto: Irena Šarounová

Místo najdete snadno. Leží na modré turistické traseFoto: Irena Šarounová

Jedním z důležitých míst, kde se na sklonku druhé světové války usídlili partyzáni, bylo Žďársko na Vysočině. Mezi Vojnovým Městcem a Novou Hutí dnes vede tříkilometrová značená stezka, které se říká partyzánská. Připomíná dobu, kdy místní obyvatelé pomáhali jedné z nejaktivnějších skupin, která tehdy na území Protektorátu Čechy a Morava působila.

Malá osada Nová Huť patří do katastru nedalekého Vojnova Městce a stejně jako na konci války čítá jen několik chalup. Místní říkají, že není vidět ze žádného kopce v okolí. Snad i to přispělo k rozhodnutí, že se tu usídlil výsadek brigády Mistr Jan Hus. „Nad Novou Hutí je Kamenný vrch, vysoký 802 metrů, a tam si partyzáni vybudovali bunkr,“ říká badatel Pavel Vomela. Bunkr je už bohužel zničený a neznalý člověk najde toto místo jen stěží. Pamětníci ale říkají, že měl rozměry asi čtyři krát čtyři metry. 

Chalupa pana Plánka. Sem přišli partyzáni nejdřív - Foto: Irena Šarounová

Chalupa pana Plánka. Sem přišli partyzáni nejdřívFoto: Irena Šarounová

V Nové Huti už nežije ani nikdo z potomků lidí, kteří tehdy partyzánům pomáhali. Chalupy ale stojí na svých místech a události připomíná pomníček s textem na křižovatce turistických tras. Modrá trasa spojuje Novou Huť s Vojnovým Městcem, další trasy vedou do dalších atraktivních míst Žďárských vrchů, jako je například Cikháj, další známé partyzánské útočiště. 

U lesní cesty z Nové Huti do Vojnova Městce stojí stále upravený hrob vojáka Ivana. Celé jeho jméno nikdo nezná. „Byl to zřejmě nějaký zajatec, který utekl a přidal se k partyzánům,“ říká Pavel Vomela. Ivan padl nešťastnou náhodou při střetu dvou partyzánských skupin. Střelba začala v domnění, že jde o německé vojáky. K hrobu potom dlouhá léta pravidelně, vždy 9. května, chodily z Vojnova Městce průvody. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace