Pohlaďte a nakrmte zvířata z celého světa. Farma Soběhrdy u Benešova jich má 400

Reportérka Markéta Vejvodová s velbloudy - Foto: Markéta Vejvodová

Reportérka Markéta Vejvodová s velbloudyFoto: Markéta Vejvodová

Jedinečný zážitek nabízí milovníkům zvířat Farmapark Soběhrdy u středočeského Benešova. Na venkovní ploše o rozloze 25 hektarů pobíhají zvířata z celého světa. Každý výběh je věnovaný jednomu kontinentu – Africe, Austrálii, Americe, Asii a Evropě. Součástí farmy je ale i vodní svět a také stáje.

Na farmě Soběhrdy je k vidění přibližně 400 zvířat a 60 různých druhů. Můžete si je nejen prohlédnout, ale i pohladit a nakrmit. A také je na vlastní oči vidět tak, jak žijí na svých rodných kontinentech. U každého výběhu je na ceduli napsaný čas, kdy se konkrétní zvířata krmí. Ošetřovatel vás vezme s sebou do menšího ohrazení, kam se k zábradlí seběhnou všechna zvířata z výběhu. 

Nejčastěji se zvířata krmí mrkví, jablky a tvrdým pečivem. Pokud si ale přinesete své vlastní krmivo, podle dohody s ošetřovatelem si zvířata můžete nakrmit ovocem a zeleninou z vlastní zahrádky. 

Čtěte také: Medvědi z večerníčku: Na berounské Městské hoře se nejraději válejí v jezírku

Zvířata ze všech kontinentů 

Miniaturní býček Dahome dorůstá na výšku necelý metr - Foto: Markéta Vejvodová

Miniaturní býček Dahome dorůstá na výšku necelý metrFoto: Markéta Vejvodová

Výběhy jsou rozdělené podle jednotlivých světadílů i podle charakterů zvířat. Pohromadě tak například uvidíte zvířata, která se ve světě používají na práci - velbloudy, osly, jaky a podobně. Z Afriky tu pak najdete kozu i ovci kamerunskou, velkou pastevní krávu Watusi nebo naopak minikrávy Dahome, které dorůstají pouze do výšky necelého metru. Z Asie zase pocházejí velbloudi dvouhrbí, kteří mají domovinu v Mongolsku, dále vietnamská prasata, vodní buvoli a mnoho dalších. 

Malý Bennettův klokánek se teprve učí nebát se lidí - Foto: Markéta Vejvodová

Malý Bennettův klokánek se teprve učí nebát se lidíFoto: Markéta Vejvodová

Austrálii na farmě zastupují pštrosi Emu a klokani. Za evropský kontinent tu můžete obdivovat mimořádně odolný a vzrostlý skotský náhorní skot neboli „highland cattle“, Shetlandského poníka, miniovce ouessantské z francouzského ostrova Ouessant. 

Výběh s mini zvířaty je velice oblíbený zejména u dětí. Jsou v něm miniaturní krávy, ovce a kozy. Tato plemena nebyla nijak geneticky vyšlechtěna, v průběhu staletí se jen přirozeně přizpůsobila okolnímu prostředí. 

Pro děti jsou na farmě i trampolíny a hřiště 

Skotský náhorní skot highland cattle - Foto: Markéta Vejvodová

Skotský náhorní skot highland cattleFoto: Markéta Vejvodová

Za Jižní Ameriku tu najdete například pštrosa Nandu, lamy nebo největší hlodavce na světě, tzv. Kapybari. Ze Severní Ameriky se v Soběhrdech usídlili nejrůznější druhy kachen, krůt a hus. Některá zvířata mají prostorné stáje, ale příjemnou atmosféru soběhrdského farmaparku dotváří zejména volný pohyb zvířat po venkovních pastvinách. 

Procházet se tu můžete po přibližně dvou kilometrech cest. Pokud máte malé děti, mohou se povozit v malých traktůrkách nebo si pro sebe můžete vyžádat malý elektrický „farmataxík“, kterým si celou farmu jednoduše projedete. 

Oblíbené jsou i velké nafukovací trampolíny, skákací kravičky, ohniště na piknik nebo hranolkoviště, kde si z dřevěných hranolů můžete postavit různé stavby. 

Čtěte také: Rozvaliny Píčova statku dodnes vypovídají o životě na skalním ostrohu

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace