Pokoříte pět sekcí rozhledny Čížovka? Jedna má skleněnou podlahu pro otrlé

Vyhlídkové plošiny - Foto: Markéta Vejvodová

Vyhlídkové plošinyFoto: Markéta Vejvodová

Letos na jaře zahájila zkušební víkendový provoz rozhledna Čížovka u obce Kněžmost. Na samotné hranici Středočeského a Královéhradeckého kraje láká hned na několik netradičních zážitků. Už teď je tedy celkem zřejmé, že půjde o vítaný přírůstek mezi turistické atrakce.

V nejbližším okolí Čížovky se rozprostírá Český ráj, takže je možné spojit výlet na rozhlednu třeba s cyklovýletem nebo pěknou procházkou. Rozhledna má navíc krásný tvar a tyčí se do výšky téměř 40 metrů. 

Na vrchol vede točité schodiště z kovových mříží, takže po celou dobu výstupu člověk vnímá hloubku pod sebou. Může si ale odpočinout na celkem pěti vyhlídkových plošinách. Předposlední zastávka nabízí zastavení na dvou plošinách, které jsou prosklené. A nutno dodat, že slabším povahám by se mohlo z přímého pohledu dolů udělat nevolno. 

Další překvapení čeká návštěvníky na plošině nejvyšší ve výšce 27,7 metru. Náročný výstup mohou oslavit zazvoněním na zvon. Na samotném vrcholuje totiž malá zvonice. Stačí zatáhnout za silný provaz. 

Pohled z vyhlídkové plošiny - Foto: Markéta Vejvodová

Pohled z vyhlídkové plošinyFoto: Markéta Vejvodová

Z Čížovky je navíc překrásný výhled. Nejen na nejbližší okolí Českého ráje, ale jako na dlani se otevře panorama Krkonoš a Jizerských hor. Na severní straně můžete vidět Jičín, zámek Humprecht, zříceninu Trosky a Kozákov. Naopak jižní straně vévodí Bezděz a pohled na České středohoří. 

A myslelo se také na cyklisty. Rozhledna se nachází přímo na cyklotrase 8150, která vede do Českého ráje. V přízemí rozhledny se před sezonou dokončuje zázemí a než se její návštěvníci vydají na další výlet, mohou se trochu občerstvit. Na parkovišti jsou navíc stojany pro odstavení a parkování jízdních kol. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace