Popovský kříž nad Jáchymovem stojí na čedičovém útesu ukrytém v lesním porostu

Popovský kříž na čedičovém útesu - Foto: Pavel Halla

Popovský kříž na čedičovém útesuFoto: Pavel Halla

Čedičový skalní útes nad Jáchymovem na Karlovarsku nabízí neuvěřitelný pohled do kraje. Naše předky inspiroval dokonce i k pokání, a tak je dnes tenhle sopečný geologický útvar známý spíš jako Popovský kříž. Na nejvyšším místě útesu je vztyčený vysoký dřevěný kříž. A i když je kříž vidět už z dálky, charakteristické čedičové šestihrany uvidíte přímo až na místě.

Cestu na vyhlídku ze skalního útesu začněte v Jáchymově. Odtud je to do kopce po cestě přístupné jen pro pěší a cyklisty přibližně šest kilometrů. V okolí Jáchymova je krásná příroda a ne jinak je tomu cestou na místo zvané Popov. 

Původní název vesnice zněl Pfaffengrün. První písemné zmínky o Popově pocházejí už ze 13. století, kdy je osada uváděna jako majetek kláštera premonstrátů v Bečově nad Teplou. Po roce 1945 bylo tehdejší německé obyvatelstvo vysídleno a obec postupně s rozvojem města Jáchymova zanikla. Dnes ji kromě turistických a informačních cedulí připomínají jen ruiny obytných a hospodářských budov. Nebo alespoň jejich základy. 

Výhled - Foto: Pavel Halla

VýhledFoto: Pavel Halla

Samotný vrchol kopce zvaného Popovský kříž se nachází ve výšce 752 metrů nad mořem. Opravdu hodně dávno ho vytvořil sopečný výlev čedičové horniny. Obnažená část, dnes nazývaná čedičový útes, je charakteristická šestiúhelníkovým pravidelným uspořádáním jednotlivých skalních bloků. 

Dřevěný kříž na nejvyšším místě čedičové skály postavili kdysi podle jedné z legend mniši. Protože je ze dřeva, musí se opravovat a čas od času také vyměnit. 

Výhled od Popovského kříže je opravdu velkolepý. Uvidíte celou podkrušnohorskou oblast a Krušné hory včetně jejich nejvyšší hory Klínovce, v dálce za městem Ostrov můžete vidět Doupovské hory. Od Ostrova napravo se rozkládají Karlovy Vary a za nimi Slavkovský les. Když sem vyrazíte s mapou, podaří se vám rozpoznat ještě mnohem víc míst, které tu pod sebou máte jako na dlani. 

Autor:  Pavel Halla
Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace