Poutní místo u Spálova překřtila léčivá voda na Moravské Lurdy

Panna Maria ve skále u Spálova - Foto: Romana Kubicová

Panna Maria ve skále u SpálovaFoto: Romana Kubicová

Cestu k Panně Marii ve skále zná dobře každý věřící z okolí Spálova na severní Moravě. Každoročně na počátku září se k ní vydává celé procesí, které zdolává zhruba pětikilometrovou trasu. Projde kolem 180 let starého javoru, projde lesem a vystoupá na strmý kopec. Samotné poutní místo leží v údolí řeky Odry.

Kapličku či kostel byste tu však hledali marně. Co ale nevytvořil člověk, obstarala sama příroda. Chrámovou klenbu nahrazují košaté koruny buků a javorů a skalní stěna vytvořila malou jeskyňku. V ní je vždy bohatě ozdobený kamenný oltář se sochou Bohorodičky. 

Panna Maria ve skále u Spálova - Foto: Romana Kubicová

Panna Maria ve skále u SpálovaFoto: Romana Kubicová

O kousek dál vyvěrá ze skály pramen. Lidé věří, že má zázračnou moc, a tak sem celoročně míří místní i turisté, aby si vodu nabrali. Někdy se tomuto místu proto také přezdívá Moravské Lurdy. 

Historie místa se začala psát v období třicetileté války. Podle legendy se zde ukrýval zraněný švédský voják. Modlil se k Panně Marii, aby přežil a mohl se vrátit domů ke své ženě a dětem. Panna Marie ho vyslyšela a zachránila jej pramenem pitné vody. 

Událost se brzy rozkřikla po okolí. V nedalekém spálovském mlýně žil chromý mlynář. Do kostela to měl daleko, a tak se chodil modlit sem. Pořídil a zavěsil zde obraz Panny Marie, k němuž postupně přicházeli další poutníci. 

Protože byli lidé přesvědčeni o léčivých účincích zdejší vody, postavila zde spálovská vrchnost vanové lázně pro vodoléčbu. Tyto lázně jsou písemně doloženy již v roce 1848. Později zde vznikla i hospoda. Dřevěné lázně však zničil požár a později už nebyly nikdy obnoveny. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace