Pražské Klukovice jsou jednou z bran do poetického Prokopského údolí

Ves je původem středověká - Foto: Jolana Nováková

Ves je původem středověkáFoto: Jolana Nováková

Klukovice, kdysi malá vesnička, jsou dnes součástí pražských Hlubočep. Rozkládají se na jižním úbočí Prokopského údolí. K Praze byly připojeny už v roce 1922, ale přesto si dlouho zachovávaly vesnický charakter. Až v posledních letech se sídliště Barrandov rozšířilo k prvním klukovickým domkům. A ves pomalu srůstá s městem.

Ves je původem středověká. První zmínka o ní, respektive o dvoru pochází z roku 1342. Název Klukovice je ale zřejmě starší a vznikl podle jména majitelů. Později se v držení vystřídala řada různých vlastníků, až je po třicetileté válce získali jezuité. 

Historicky nejzajímavější stavbou představuje v Klukovicích starobylý mlýn v Prokopském údolí, kterému se říká Dalejský, Klukovický nebo Horův. Mlýn založil nejvyšší kancléř a purkrabí Adam II. z Hradce roku 1588. Stavba mlýna ale neprobíhala bez problémů. Majiteli klukovického dvora Matěji Klukovskému se výstavba mlýna nezamlouvala, až nakonec pracující dělníky rozehnal. Stavbu dokončil až Jan Hoffman v roce 1617 v renesančním slohu. Roku 1825 získal mlýn Jan Hora, jehož rodu náležel až do poloviny 20. století. 

Soužití lidí a skal - Foto: Jolana Nováková

Soužití lidí a skalFoto: Jolana Nováková

Krátce vlastnil Hlubočepy i Pavel Michna z Vacínova. „Dočetl jsem se, že si v roce 1621 koupil Hlubočepy a okolí,“ vypráví turista a místní průvodce Zdeněk Bartůněk. „A že se na mlýně zachovala pamětní deska, kterou tam sám Michna pověsil. Snažil jsem se ji i za pomoci místních najít.“ Nakonec ji objevili ve fasádě domu u silnice v Hlubočepích. Je z roku 1624. 

Klukovice byly oblíbenou zastávkou při výletech do Prokopského údolí už na začátku 20. století, což potvrzuje budova bývalého hostince U Kosů s datací 1909. Zahradní restauraci doplňovala prosklená veranda. A docela jistě se zde i tančilo. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace